Bakan Işıkhan Bugün Açıkladı! 30 Nisan Tarihine Kadar Uzatıldı

Bakan Işıkhan Bugün Açıkladı! 30 Nisan Tarihine Kadar Uzatıldı
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan deprem bölgesindeki vatandaşların sıkıntılarının giderilmesi için yapılan çalışmalara dair bilgilendirmede bulundu.

6 Şubat tarihinde meydana gelen depremden en çok etkilenen iller arasında yer alan Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya illeri ile Gaziantep'in Islahiye ve Nurdağı ilçelerine yönelik farklı bakanlıklar çeşitli çalışmalar yapıyorlar. Bu çerçevede, deprem bölgesinde bulunan vatandaşlar da bakanlıkların çalışmalarını yakından takip ediyorlar. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan da afet bölgesindeki yaşayan vatandaşları ilgilendiren düzenleme ile ilgili sosyal medya hesabı üzerinden paylaşımda bulundu.

Afet Bölgesi Sağlığa Erişim

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın açıklamasına göre, Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya illeri ile Gaziantep'in Islahiye ve Nurdağı ilçelerinde i̇kamet eden vatandaşların sağlığa erişiminde yapılan uygulamaların süresi 30 Nisan 2024 tarihine kadar uzatıldı. Konuya ilişkin sosyal medya hesabı üzerinden paylaşımda bulunan Bakan Işıkhan ‘’6 Şubat depremlerinden etkilenen vatandaşlarımızın sıkıntılarını gidermek, yaşamlarını daha kolay hale getirmek bizim en önemli gündem maddemiz. İnsanlarımız rahata kavuşana, şehirlerimiz tamamen imar olana kadar çalışmaya devam edeceğiz. Afet bölgesinde yaşayan vatandaşlarımız için sağlığa erişimde yapılan uygulamaların süresi 30 Nisan 2024 tarihine kadar uzatıldı. Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya illeri ile Gaziantep ili İslahiye ve Nurdağı ilçelerinde: Kurumla sözleşmeli sağlık sunucularına müracaat edilmesi ve doğal afet provizyonu alınması halinde Genel Sağlık Sigortalısı ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerden “ayakta tedavide hekim ve diş hekimi muayenesi, tıbbi malzeme, ayakta tedavide sağlanan ilaçlar için katılım payı alınmayacaktır’’ ifadelerine yer verdi.

calisma-bakanligi-deprem-bolgesi.jpeg

Deprem Bölgesi Destekleri

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat ışıkhan’ın yaptığı açıklamanın ardından, deprem bölgesindeki vatandaşlar için hayata geçirilen çeşitli projeler ve destekler de merak ediliyor. Milli Eğitim Bakanlığı da deprem bölgesindeki dört ilde ve iki ilçede bulunan ve özel okulda eğitim gören öğrencilere sağlanacak destekler ile ilgili geçtiğimiz günlerde resmi internet sitesi üzerinden bilgilendirmede bulundu. 40 bin öğrenciye sağlanacak olan desteğe ilişkin ayrıntılı bilgilere erişmek isteyen kişiler, bakanlığın resmi internet sitesinde yer alan açıklamayı inceleyebilirler.