Edirne'de TÜ'den Yeni Öneri: 'Trafiğe Kapatılsın'

Edirne'de TÜ'den Yeni Öneri: 'Trafiğe Kapatılsın'
TÜ Sanat Tarihi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Engin Beksaç, Edirne'deki tarihi köprülerin araç trafiğinde zarar gördüğünü söyleyerek, trafiğe kapatılması önerisinde bulundu.Prof. Dr. Beksaç, söz konusu köprülerin, asırlık...

TÜ Sanat Tarihi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Engin Beksaç, Edirne'deki tarihi köprülerin araç trafiğinde zarar gördüğünü söyleyerek, trafiğe kapatılması önerisinde bulundu.

Edirne'de TÜ'den Yeni Öneri: 'Trafiğe Kapatılsın'

Prof. Dr. Beksaç, söz konusu köprülerin, asırlık tarihi köprüler olduğunu ve Osmanlı kültürel mirasının en önemli örneklerinden olduğunu belirtti.

Edirne'nin köprülerle ünlü bir şehir olduğunu söyleyen Beksaç, araç trafiği nedeniyle tarihi köprülerin bazılarında bozulma ve kopmalar yaşandığını belirtti.

Edirne'de TÜ'den Yeni Öneri: 'Trafiğe Kapatılsın'

Kültürel mirasın korunması adına köprülerin araç trafiğine kapatılması gerektiğini söyleyerek şunları kaydetti:

2. Murat devrinden başlayarak daha sonraki süreçlerde Edirne'de birçok köprü yapıldı. Bu köprüler geçmişten günümüze kalan önemli birer tarihi ve kültürel miras niteliğinde. Yıllar önce bu köprüler bir süre boyunca trafiğe kapatılmıştı, yine kapatılması gerekli. Gördüğümüz gibi köprülerin üzerinden geçen araçlar hem tonaj bakımından hem diğer özellikleri itibarıyla köprüye zarar vermekte. Yapmış olduğu titreşim zaman içinde eskiyen ve yerinden oynayan taşlar üzerinde etkiler yaratıyor. Ağır tonajlı araçlar basınç yapıyor. Köprü üzerinden geçen hafif araçların dahi köprüye zarar verdiği bir gerçek. Köprülerin üzerine baktığımızda taşlarda çatlama, açılma, kırılma ve kopmalar gözlüyoruz, bunlar Edirne gibi iklimi sert bir coğrafya için köprüleri tehlikeye düşürecek durumdadır. Ben bütün Osmanlı köprülerinin trafiğe kapatılmasından yanayım. Şu anda dayanıklı gibi görülen köprüler kısa zaman içerisinde yok olup gidebilir.