Sağanak ve kar yağışı geliyor

Sağanak ve kar yağışı geliyor
Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan meteorolojik değerlendirme raporunda ülkemizin pazar gününden itibaren yeni bir yağışlı sistemin etkisine gireceğinin tahmin edildiği belirtildi.Meteoroloji Genel Müdürlüğü...

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan meteorolojik değerlendirme raporunda ülkemizin pazar gününden itibaren yeni bir yağışlı sistemin etkisine gireceğinin tahmin edildiği belirtildi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Analiz ve Tahmin Merkezi tarafından yayınlanan 3 Ocak 2020 Cuma tarih ve 1 nolu meteorolojik değerlendirmeye göre; ülkemizin 05 Ocak 2020 Pazar gününden itibaren Güney Ege üzerinde oluşacak derin alçak basınç merkeziyle birlikte yeni bir yağışlı sistemin etkisine gireceği tahmin ediliyor. Pazar günü Marmara, Ege ve Batı Akdeniz'de başlayacak yağışların, pazartesi ve salı günleri Doğu Karadeniz kıyıları ile Doğu Anadolu'nun doğusu dışında ülke genelinde etkili olacağı tahmin ediliyor. Yağışların kıyı kesimlerde yağmur ve sağanak, iç kesimlerde ise karla karışık yağmur ve yer yer kar şeklinde olması bekleniyor.

06-07 Ocak Pazartesi ve Salı günleri beklenen yağışların Marmara, Kuzey Ege kıyıları ve Akdeniz bölgesi ile İç Anadolu’nun güney kesimlerinde kuvvetli (21-50 kg/metrekare); Antalya’nın doğusu, Mersin ve Adana’da şiddetli ve yer yer aşırı (metrekareye 100 kg ve üzeri yağış) olacağı tahmin ediliyor. Rüzgarın pazartesi ve salı günü Marmara bölgesi ile kuzey Ege kıyılarında kuzeydoğu yönünden (poyraz) şiddetli ve yer yer tam fırtına şeklinde (80-110 km/saat) esmesi bekleniyor. Önümüzdeki hafta başı pazartesi ve salı günleri beklenen şiddetli fırtına, kuvvetli ve aşırı yağışlar için hafta sonunda Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanacak tahmin ve uyarılar takip edilerek dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.