Valilik, Yunanistan'a geçen göçmen sayısını açıkladı

Valilik, Yunanistan'a geçen göçmen sayısını açıkladı
Edirne Valiliği, Edirne'den Yunanistan'a geçiş yapan düzensiz göçmenler ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı. 27 Şubat'tan bu yana Edirne'den Yunanistan'a geçen göçmen sayısının 147 bin 132 olduğu açıklandı. Göçmenlerin...

Edirne Valiliği, Edirne'den Yunanistan'a geçiş yapan düzensiz göçmenler ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı. 27 Şubat'tan bu yana Edirne'den Yunanistan'a geçen göçmen sayısının 147 bin 132 olduğu açıklandı. Göçmenlerin Yunanistan'a geçişlerinin devam ettiği bildirildi. Açıklamada şunlara yer verildi:

* 2019 yılı içerisinde Edirne il sınırlarında; İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Trakya Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü ile sınır birlikleri tarafından 126 bin 827 düzensiz göçmen yakalanmıştır.

* 27 Şubat 2020 tarihinde ülkemizin çeşitli bölgelerinden yola çıkarak, Edirne ili üzerinden Yunanistan’ın 204 km'lik sınır hattına doğru yoğun bir göçmen akını başlamıştır. Bu sınır hattının 192 km'lik bölümünü Meriç Nehri, 12 km'lik bölümünü de kara sınırı oluşturmaktadır. Bu sınır hattında, 4’üncü ve 54’üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanlıklarına bağlı 8 bölük ve 23 karakol bulunmaktadır. Sınır karakol ve birlikleri kendi sorumluluk alanlarında meydana gelen geçişlere ait sayısal verileri, üst birlik ve komutanlıkları aracılığıyla Edirne Valiliğine bildirmektedir. 27 Şubat 2020 tarihinden bu güne kadar, Edirne il sınırlarından Yunanistan'a; 4'üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı mıntıkasından 55 bin 904 ve 54'üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı mıntıkasından da 91 bin 228 olmak üzere, toplam 147 bin 132 düzensiz göçmen geçiş yapmış olup, geçişler halen devam etmektedir.

* Yunan sınır güvenlik güçleri tarafından düzensiz göçmenlere yönelik gaz, sis ve ses bombalarıyla plastik ve gerçek mermiler kullanılarak yapılan müdahaleler sonucu, 3 göçmen hayatını kaybetmiş, 214 göçmen de çeşitli yerlerinden yaralanmıştır. Yapılan tedavi sonucu 206 yaralı göçmen taburcu edilmiş, 8 yaralı göçmenin tedavisi ise halen devam etmektedir. Ayrıca bu süre zarfında 7 bin 096 göçmen çeşitli sebeplerle hastaneye müracaat etmiş ve tıbbi yardım almış olup, 1581 çocuğa kızamık ve palio aşısı, 44 gebe kadına da tetanoz aşısı yapılmıştır.

* Yunan sınır güvenlik güçlerince yapılan sert ve insanlık dışı müdahaleler sonucunda yaralanan ve hayatını kaybeden 4 göçmen ile ilgili kendileri ve/veya yakınları tarafından Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuruda bulunulmuş, aynı muameleye maruz kalan 25 göçmen ile ilgili başvuru süreci de Türkiye Barolar Birliğince takip edilmektedir.