Yunan ateş açtı: 1 ölü, 5 yaralı

Yunan ateş açtı: 1 ölü, 5 yaralı
Pazarkule ile Kastanies Sınır Kapıları arasında mültecilerin bekleyişi sürüyor. Yunanistan'a geçmek isteyen mültecilere Yunanistan polis ve sınır birliklerince plastik ve gerçek mermi kullanılarak açılan ateş sonucunda 1 kişi...

Pazarkule ile Kastanies Sınır Kapıları arasında mültecilerin bekleyişi sürüyor. Yunanistan'a geçmek isteyen mültecilere Yunanistan polis ve sınır birliklerince plastik ve gerçek mermi kullanılarak açılan ateş sonucunda 1 kişi hayatını kaybetti, 5 kişi yaralandı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi İnsan Hakları Komisyon Başkanı Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu ile beraberindeki 8 milletvekilinden oluşan heyet, Pazarkule Kara Hudut Kapısında inceleme yaptı. İki ülkenin sınır kapısı arasındaki bölgede bulunan göçmenlere Yunanistan polis ve sınır birliklerince ses, sis ve gaz bombaları atıldığı; plastik mermi ve gerçek mermi kullanılarak ateş açıldığı bildirildi. Açılan ateş sonucunda göçmenlerden 3’ü ayağından, 1’i kasık bölgesinden, 1’i kafasından ve 1’i de göğüs bölgesine isabet eden gerçek mermi sonucu toplam 6 erkek şahıs yaralandı. Göğüs bölgesinden yaralanan, şuan için kimliği tespit edilemeyen erkek şahıs olay yerinde yapılan ilk müdahalenin ardından ambulans ile Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine kaldırıldı ve burada yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti. Yaşanan olaylara Türkiye Büyük Millet Meclisi İnsan Hakları Komisyon üyeleri de şahit oldu.

İnceleme heyeti tarafından yapılan açıklamada, "Yunanistan güvenlik kuvvetlerince; son kullanma tarihi 1978 yılında bitmiş gaz bombaları ile plastik mermilerin kullanıldığı müdahaleler son olarak göçmenlerin yaşam hakkını hiçe sayar bir boyuta vararak gerçek mermilerle hedef gözetmeksizin ateş açma biçimini almıştır. Meydana gelen ölüm ve yaralanma vakaları ile ilgili Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatılmıştır." dendi.