Enez Doğa-Der Başkanı Ulaş Demiray Oldu

Enez Doğa-Der Başkanı Ulaş Demiray Oldu
Enez Doğal Yaşamı, Çevreyi ve Sokak Hayvanlarını Koruma Derneğinin (ENEZ DOĞA-DER) genel kurul toplantısı dün yapıldı. Ulaş Demiray başkan, Selma Yılmaz başkan yardımcısı seçildi.Derneğin bugüne kadar sokak hayvanlarının...

Enez Doğal Yaşamı, Çevreyi ve Sokak Hayvanlarını Koruma Derneğinin (ENEZ DOĞA-DER) genel kurul toplantısı dün yapıldı. Ulaş Demiray başkan, Selma Yılmaz başkan yardımcısı seçildi.

Derneğin bugüne kadar sokak hayvanlarının sorunları ile ilgili konularda çok önemli ve örnek başarılara imza attığını, özellikle Başkan Selma Yılmaz’ın özverili çalışmalarla Enez’de çok önemli anlayış değişikliklerini gerçekleştirdiğini belirten yeni Başkan Ulaş Demiray: "Bugün artık Enez’de uyuz bir tek köpek dolaşmıyorsa, Belediye ‘Köpek İtlafı’ gibi çözüm yollarına baş vurmuyorsa, halkın çok önemli bir kesimi sokak hayvanlarının da çok önemli hakları olduğunu öğrenmişse, yıllardır sürdürülen kısırlaştırma çalışmalarının önemi anlaşılmaya başlanmışsa bunu ne belediyeleri ne de derneği maddi sıkıntılara sokmadan çözümleyenler bugüne kadar bu dernek yönetiminde görev yapanlar ve elbette ki Derneğin başkanı Selma Yılmaz’dır.” dedi.

Ancak bugüne kadar bu önemli sorunla boğuşurken çevre ve doğa konusunda yeterince etkili olamayan derneğin bu konularda da yapması gereken çok önemli işler olduğunu belirten Demiray: "Çevre ve Enez’in doğa sorunları Trakya’nın sorunlarından farklı düşünülemeyeceği gibi üstelik Enez’in kendine çok özel çevre ve doğa sorunları da vardır ve bu sorunlar gittikçe büyümektedir. Örneğin lagün göllerimiz alüviyonlarla gittikçe dolmakta, lağım sularının boşaldığı su birikintileri haline gelmekte, göllerde kirlilik ve oksijensizlikle su ürünlerinin hem kalitesi hem de miktarı azalmaktadır.. Enez’de çevre kirliliği ve çevreye duyarsızlık utanılacak seviyededir. Enez; deniz, hava, gürültü, yapılaşma kirliliklerine aday haline gelmiştir. O nedenle Derneğimiz bu konularda da çaba göstermek zorundadır.” şeklinde konuştu.

Öncelikle bir Danışma Kurulu oluşturduklarını, bu kurula bu konularda hassas ve aktif görev yapan Edirne’deki pek çok kişiyi kattıklarını vurgulayan Ulaş Demiray: "Önümüzdeki günlerde bu kurullu toplantıya davet ederek, bir yol haritası belirleyeceğiz. Belki bunu daha da genişleterek bir Çevre ve Doğa Kurultay’ına dönüştürebiliriz.” dedi.

ENEZ DOĞA-DER Yönetim Kurulu; Ulaş Demiray, Selma Yılmaz, Berrin Ateş, Coşkun İnal ve Mehmet Okalaner’den oluşuyor.

Danışma Kurulu şöyle oldu:

İsmet Esengin (Kartopu Enez Gönüllüleri Derneği Yön. K. Başkanı)

Ayten Eren (Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği)

Gülnur Kurap (Arkeolog)

Hakan Eşme (Keşan DOÇEK Yön. K. Başkanı)

Esin Savaş (Mali Müşavir)

Nebahat Çavuş (Avukat)

Nihal Özocak (Gazeteci)

Eyüp Soydemir (Eski belediye meclis üyesi)

Yadigar Limanlar (Enez sahilinde çevreci)

Volkan Örs (Enez Spor Kulübü Başkanı)

HABER: YALÇIN BİTİKLİ