Piknik, spor ve yürüyüşe yasak

Piknik, spor ve yürüyüşe yasak
İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine ek genelge gönderdi. Genelgeye göre, hafta sonları vatandaşların sahil bantları, mesire ve piknik alanlarındaki faaliyetleri yasaklanacak. Genelgede, koronavirüsün 65 yaş ve üzeri ile kronik...

İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine ek genelge gönderdi. Genelgeye göre, hafta sonları vatandaşların sahil bantları, mesire ve piknik alanlarındaki faaliyetleri yasaklanacak. Genelgede, koronavirüsün 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşları daha çok etkilemekle birlikte tüm yaş gruplarındaki insanların sosyal hareketlilikle virüsün yayılmasını hızlandırdığına dikkat çekildi.

Hafta sonlarında vatandaşların sahil bantları, mesire, piknik, alanlarında; piknik yapmak, balık tutmak, spor, yürüyüş vb. faaliyetler nedeni ile çok yakın mesafede bir arada bulunabilecekleri, bu durumun hem kendi sağlıkları hem de başta virüsle mücadelede en temel önlem olan vatandaşların evde kalma duygusunu zaafa uğratarak toplum sağlığı açısından risk oluşturabileceği belirtildi.

28-29 Mart 2020 tarihleri başta olmak üzere virüsle mücadele sağlanıncaya kadar hafta sonlarında, il ve ilçelerde vatandaşların sahil bantları, mesire ve ören yerlerinde, piknik alanlarında; piknik yapması, balık tutması, spor, yürüyüş vb. faaliyette bulunması yasaklanacak. İl ve ilçelerin durumuna göre bu tedbirler hafta içi günlerine de yaygınlaştırılabilecek.

Alınan kararlara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’inci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacak.