Yunanistan ve Bulgaristan sınır kapıları kapatılıyor

Yunanistan ve Bulgaristan sınır kapıları kapatılıyor
Kara ve demiryolu hudut kapıları kapatılıyor. Koronavirüs (Covid-19) önlemleri kapsamında İçişleri Bakanlığı talimatıyla Yunanistan sınırındaki İpsala Kara Hudut Kapısı, Pazarkule Kara Hudut Kapısı, Uzunköprü Demiryolu...

Kara ve demiryolu hudut kapıları kapatılıyor. Koronavirüs (Covid-19) önlemleri kapsamında İçişleri Bakanlığı talimatıyla Yunanistan sınırındaki İpsala Kara Hudut Kapısı, Pazarkule Kara Hudut Kapısı, Uzunköprü Demiryolu Hudut Kapısı ve Bulgaristan sınırındaki Kapıkule Kara Hudut Kapısı Kapıkule Demiryolu Hudut Kapısı, Hamzabeyli Kara Hudut Kapısı, Dereköy Kara Hudut Kapısı yolcu giriş-çıkışlarına kapatıldı.

Yunanistan anakarasından ve adalarından ülkemize deniz vasıtasıyla yapılan yolcu taşımacılığına yönelik seferler karşılıklı geçici olarak durduruldu. Belirtilen hudut kapılarından veya deniz vasıtasıyla Türkiye'ye giriş yapmak isteyen Yunanistan ve Bulgaristan vatandaşları ile son 14 gün içerisinde bu ülkelerde bulunmuş üçüncü ülke vatandaşlarının Türkiye'ye girişine 18.03.2020 tarihi saat 24.00’ten itibaren izin verilmeyecek. Bu önlemler Türk, Yunan ve Bulgar vatandaşları ile üçüncü ülke vatandaşlarına da aynı şekilde uygulanacak.

Edirne Valiliğinden yapılan açıklamada şunlara yer verildi:

* Ülkemizde oturma iznine sahip olan Yunanistan ve Bulgaristan vatandaşları Sağlık Bakanlığının belirlediği tedbirler çerçevesinde ülkemize giriş yapabilecektir. Yunanistan’da ve Bulgaristan’da oturma iznine sahip olan Türk vatandaşları da çıkış yapabilecektir. Ancak bu madde kapsamında giriş veya çıkış yapacak olan kişiler bu haklarını pandemi tehlikesi geçene kadar yalnızca bir defa kullanabilecektir.

* Sınır kapılarında yük taşımacılığına ise herhangi bir kısıtlama getirilmeyecektir. Dış ticaret, Sağlık ve Ticaret Bakanlıklarınca belirlenen usuller çerçevesinde devam edecektir.