150 Ülkeyle Eş Zamanlı Olarak Türkiye'de de Yapılacak

150 Ülkeyle Eş Zamanlı Olarak Türkiye'de de Yapılacak
“Let’s Do It! (Haydi Yapalım!)” etkinliği 150 ülke ile eş zamanlı olarak 15 Eylül 2018 tarihinde Türkiye’de de yapılacak.5 Eylül Cumartesi günü dünyanın en büyük sivil hareketlerinden biri gerçekleşecek. Lets Do It Türkiye...

“Let’s Do It! (Haydi Yapalım!)” etkinliği 150 ülke ile eş zamanlı olarak 15 Eylül 2018 tarihinde Türkiye’de de yapılacak.

5 Eylül Cumartesi günü dünyanın en büyük sivil hareketlerinden biri gerçekleşecek. Lets Do It Türkiye Koordinatörü Sivil Yaşam Derneği, 15 Eylül’de “Let’s Do It – Haydi Yapalım” hareketine herkesi çevremizi daha yaşanabilir hale getirmeye çağırıyor.

Dünya Temizlik Günü olarak ilan edilen 15 Eylül Cumartesi günü için hem bağımsız gruplar şeklinde hem de dünyanın ve Türkiye’nin belirli noktalarında düzenlenecek etkinlikler ile katılımcılar ellerine eldivenleri geçirip sokaktaki ve doğadaki çöpleri toplayacak. Etkinliklerin asıl amacı “çöp körlüğü” yaşayan insanlara devasa bir harekete geçme projesi ile farkındalık kazandırmak.

EDİRNE'DE DE ÇEVRE TEMİZLENECEK

Edirne'de etkinlik 15 Eylül Cumartesi günü saat 16.00’da Atatürk Anıtı’nda başlayacak. Kaleiçi’nin merkezi yerleri ve daha sonra Tunca Nehri’nin kenarı temizlenecek.

Dünyada yaklaşık 100 milyon ton katı atık olduğu düşünülüyor. Dünya Bankası’nın hazırladığı 2012 atık raporuna göre Türkiye günde 86 bin 301 ton atık üretiyor; bu haliyle raporun hazırlandığı 161 ülke içinde 12. sırada bulunuyor. Eğer Türkiye aynı hızla atık üretmeye devam ederse 2025 yılında günde 135 bin 962 ton atık üretecek ve bu 161 ülke içerisinde en fazla atık üreten 8. sıra olarak değiştirecek. 2008 yılında küçük bir Baltık ülkesi olan Estonya’da filizlenen Let’s Do It! (Haydi Yapalım!) fikri ise bu kirliliğin önüne geçmek adına bugüne kadar toplam 100’den fazla ülkeye ve 9 milyon gönüllüye ulaştı. Edirne Jet Haber