26 Günde 7 Bin Ziyaretçi

26 Günde 7 Bin Ziyaretçi
Edirne'nin fethinin 656. yıl dönümünde hizmete sunulan Edirne Kent Müzesi, 26 günde 7 bin 345 ziyaretçi ağırladı.

Edirne'nin fethinin 656. yıl dönümünde hizmete sunulan Edirne Kent Müzesi, 26 günde 7 bin 345 ziyaretçi ağırladı.

Edirne Kent Müzesi, Trakya Kalkınma Ajansının 2015 yılı küçük ölçekli altyapı mali destek programı kapsamında Edirne Belediyesinin hazırladığı 'Tarihi Değerleri ile Yaşayan ve Yaşatılan Edirne' isimli projeyle hayata geçirilmişti. Edirne Belediyesine ait Hafızağa Konağı, Edirne Kent Müzesi olarak düzenlenmiş ve Edirne'nin fethinin 656. yıl dönümü olan 5 Mayıs 2017'de ziyarete açılmıştı. Yerli ve yabancı turistlerden ilgi gören Edirne Kent Müzesi, 26 günde 7 bin 345 ziyaretçi ağırladı.

Yaklaşık 8 bin 300 yıllık geçmişe sahip kentin tüm ögelerinin bu müzede yer aldığını ifade eden Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan: "Kalkolitik dönemden bugüne Edirne'yi bu müzede anlatıyoruz. Göç dönemi, milli mücadele dönemi, basın tarih bölümü gibi bölümler var. Silikon heykellerle Osmanlı dönemi, sınır kapıları, Hıdırlık Tabyası, Göç, Kırkpınar, 360 derece Selimiye Camii Gezisi, basın tarihi, işgal bölümü, geleneksel mutfak kültürü, eğitim tarihi, Tıp tarihi ve çocukların resim, boyama gibi aktivitelerini yapabileceği çocuk atölyesi bölümü bulunmakta. Ayrıca bu müzede Bu müzede I. Murat Hüdavendigârı; İstanbul’u fetheden Fatih Sultan Mehmet’i; Edirne’de 21 Aralık 1930’da 4 gece kalan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü anlatıyoruz." dedi.

Edirne Kent Müzesi'nin açıldığı ilk günden itibaren büyük ilgi gördüğünü anlatan Gürkan: "Tarihin, kültürün başkenti; medeniyetler şehri Edirne’de daha çok müzenin bulunması gerektiği inancındayım. Edirne Kent Müzesi’ne gösterilen yoğun ilgi de bunu kanıtlamış durumda. Hedefimiz daha fazla müze açarak, tarihten geleceğe ışık tutmak." ifadelerine yer verdi.

Edirne Kent Müzesi, haftanın 7 günü 09.00 ile 18.00 saatleri arasında ziyarete açık. EJH