451 Bin Euro'luk Proje İçin İlk Toplantı

451 Bin Euro'luk Proje İçin İlk Toplantı
IPA Sınır Ötesi İşbirliği Programı kapsamında 451 bin 837 euro hibe almaya hak kazanan proje için ilk toplantı gerçekleştirildi.

IPA Sınır Ötesi İşbirliği Programı kapsamında toplamda 451 bin 837 euro hibe almaya hak kazan "Edirne ve Nesebar'ın Tarihi, Kültürel ve Turistik Hazinelerinin Tanıtılması" projesi için ilk toplantı gerçekleştirildi. Projeyle iki bölgenin kültürel ve tarih mirasının daha iyi tanıtılması ve bölgenin turistik cazibesinin artırılması hedefleniyor.

IPA Sınır Ötesi İşbirliği Bulgaristan-Türkiye Programı kapsamında Edirne Belediyesinin liderliğinde, Nesebar Belediyesinin ortaklığı ile yürütülmekte olan projenin ilk ekip toplantısı Edirne'de gerçekleştirildi. İki belediyenin projede görevli personellerinin katıldığı toplantıda, proje hedeflerine ulaşmak için gerçekleştirilecek faaliyetlerin planlanması ve uygulanmasına yönelik konular görüşüldü. Söz konusu projeyle her iki bölgenin de kültürel ve tarihi mirasını daha iyi tanıtabilmek ve potansiyel ziyaretçilere rehberlik etmek üzere bilgi iletişim teknolojilerine yönelik altyapının oluşturulması ve kentlerin turistik cazibesinin artırılması hedefleniyor.

Proje kapsamında Edirne Belediyesi, insanların faydalanabilmesi için şehrin çeşitli yerlerine 8 adet dış mekan ve 8 adet iç mekan kiosku kuracak. Kiosklar yerel halk ve turistlere şehir hakkında bilgi sunacak. Söz konusu uygulamada haritalar, tarihi, turistik, kültürel yerlere ulaşımlar ve bu turistik destinasyonlar hakkında bilgi, hava durumu değişiklikleri, şehirdeki sinema, tiyatro, konser gibi kültürel etkinlikler hakkında takvimler yer alacak. Kiosklarda her iki şehri tanıtan fotoğraflar ile en çok ihtiyaç duyulan bilgiler, yerli ve yabancı turistlerin hizmetine sunulacak.

Edirne ve Nesebar'da birer adet turizm festivali düzenlenecek. Festivalde otantik folklor performansları, yerel gıda ürünleri sergilenecek; kentin tarihi, kültürel, doğal güzelliklerinin anlatıldığı fotoğraf sergisi düzenlenecek. Edirne Belediyesi tarafından tarihi mirasın turizm ile ilişkisini konu alan UNESCO konferansı düzenlenerek, Nesebar'dan 50 kişilik katılım sağlanacak. Nesebar Belediyesi tarafından Edirne ve Nesebar şehirlerini tanıtan bir video klip çekilecek ve çeşitli etkinliklerde, fuarlarda, sosyal medyada tanıtım amaçlı kullanılacak.

Toplam bütçesi 451 bin 837 euro olan bu projeye için Edirne Belediyesi, 213 bin 630 euro hibe almaya hak kazanmıştı.

EJH