"Acemi Kasaplara Dikkat"

"Acemi Kasaplara Dikkat"
Edirne İl Sağlık Müdürü Dr. Muhsin Kişioğlu, Kurban Bayramı'nda olası acemi kasap kazalarına karşı vatandaşları uyardı.

Edirne İl Sağlık Müdürü Dr. Muhsin Kişioğlu, Kurban Bayramı ve 30 Ağustos Zafer Bayramını da içine alan uzun tatil boyunca il genelindeki tüm hastanelerde ve acil servislerde hasta yoğunluğunun artacağı öngörülerek kesintisiz sağlık hizmetlerinin nitelikli ve kaliteli verilmeye devam edebilmesi için bir takım tedbirler alındığını açıkladı. Kişioğlu, ayrıca Kurban Bayramı’nda olası acemi kasap kazalarına karşı vatandaşları uyardı.

Edirne Sağlık İl Müdürlüğünce Kurban Bayramı ve 30 Ağustos Zafer Bayramı'nı da içine alan uzun tatil boyunca il genelindeki tüm hastanelerde ve acil servislerde hasta yoğunluğunun artacağı öngörülerek kesintisiz sağlık hizmetlerinin nitelikli ve kaliteli verilmeye devam edebilmesi için bir takım tedbirler alındı. Edirne genelinde bayram süresince sunulacak sağlık hizmetlerine ilişkin Edirne İl Sağlık Müdürü Dr. Muhsin Kişioğlu tarafından yapılan açıklamada: "Sağlık hizmetleri ihtiyaç duyulduğu anda bekletilmeksizin 24 saat esasına dayalı olarak verilmesi gereken özellikli bir hizmettir. Sağlık hizmetlerinin bu özelliği hekim ve tüm sağlık çalışanlarımızın çoğu zaman mesai kavramı olmaksızın fedakarca çalışmalarını gerektirmektedir. Bayram tatili boyunca çeşitli sebeplerle hastane acil servislerine müracaatlarda önemli bir artış olacağı, dolayısıyla iş yükünün de artacağı muhtemeldir. Bu yüzden Sağlık İl Müdürlüğümüze bağlı kamu ve özel hastanelerle ve acil sağlık hizmeti veren 112 acil sağlık istasyonlarımız, artacak olan bu iş yükü hacmini karşılayacak şekilde, nöbetleri idaremizce düzenlenmiştir. Gerektiğinde artan ve değişebilen ihtiyaçlara uygun şekilde sürat ile takviye edebilecek nitelikte icapçı ekiplerimiz de tedbiren oluşturulmuştur. Hastanelerimizde sunulan acil sağlık hizmetleri ile 112 acil sağlık ekiplerimiz hasta sevk-nakil işlemleri açısından her zaman olduğu gibi 112 Komuta Kontrol Merkezi koordinasyonuyla il genelinde hizmet verecektir. Ayrıca acil sağlık hizmetleri çağrı kayıt ve operasyon yönetim sistemimiz ilimizdeki tüm hastanelerin hasta sevk ve nakilleri, hastanelerimizin yoğun bakım yatak gibi özellikli servislerin yatak doluluklarını tek merkezden görerek gerekli organizasyonu yapacaktır." ifadelerine yer verildi.

"24 SAAT HİZMET"

Tatil boyunca 24 saat hizmet vermeye devam edeceklerini ifade eden Kişioğlu: "Tüm nöbet hizmetleri 24 saat hizmet sürekliliği esasına göre planlanmış, hizmet sunumunda herhangi bir olumsuzluk ve aksaklığa meydan vermeksizin hizmetin tek elden yürütülmesi amacıyla ilk ve acil yardım, laboratuvar, görüntüleme ve klinik hizmetlerin sorumluları görevlerinde bulunacaktır. Diyaliz hizmeti verilen birimlerde de hizmet aksatılmaksızın ihtiyaç sahibi hastalarımızın tedavilerine devam edilecek, bakanlığımıza bağlı sağlık kurum ve kuruluşları bünyesinde evde sağlık hizmetlerimiz yine bu kapsamda acil evde tıbbi bakım hizmetine devam edecektir." dedi.

"TECRÜBELİ BİR KASAPTAN YARDIM ALIN"

Ayrıca bayramda kurban kesimi sırasında tecrübeli bir kasaptan yardım alınması konusunda vatandaşları uyaran Kişioğlu: "Yaklaşan Kurban Bayramı vesilesiyle vatandaşlarımıza Kurban Bayramında dini vecibe olan kurban kesimini yerine getirirken tecrübeli bir kasaptan yardım almasının, hem hayvanın acı çekmemesi, hem de insan sağlığı açısından son derece önemli olduğunu hatırlatırız. Çünkü Kurban Bayramında en ciddi sağlık sorunlarının başında, hayvanların paniklemesi sonucu oluşan “çarpmalar” ve “kesiler” gelmektedir. Maalesef her yıl çeşitli uyarılara rağmen, çeşitli kesiler ve travma vakaları hastanelerimize getirilmekte ve bu kesiler bazen ciddi ve kalıcı sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Oluşabilecek bu tür bir kesilmelerde kısa sürede kan kaybı başlar. Bu gibi durumlarda kanayan bölgenin üzerine temiz havlu, tülbent, eşarp gibi yakında bulunan malzemeler bastırılmalıdır. Şiddetli kanamada ilk bastırılan bez ıslandığında değiştirmeden ikinci, üçüncü bezle tampon uygulaması sürdürülmeli ve en yakın sürede acil servise kazazede ulaştırılmalıdır. Maalesef geçen Kurban Bayramında Edirne'mizdeki çeşitli hastanelerimize kurban kesimi sırasında yaralanan yaklaşık 100’e yakın acemi kasap kesileri geldiğini belirterek tüm halkımızın milli birlik ve beraberliğini geliştiren, değerlerimizi ve birlik duygularımızı yoğunlaştıran 30 Ağustos Zafer Bayramını ve Mübarek Kurban Bayramı'nı kutlar, hepinize sağlık içinde huzur dolu bayram tatilleri dileriz." ifadelerini kullandı. EJH