Antibiyotikli Reçete Oranında Türkiye Birincisiyiz

Antibiyotikli Reçete Oranında Türkiye Birincisiyiz
Edirne, antibiyotikli reçete oranında Türkiye birincisi oldu. 

Edirne, antibiyotikli reçete oranında Türkiye birincisi oldu.

Edirne İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz Kalkan, Edirne'nin antibiyotikli reçete oranı birincisi olmasıyla ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Dünya Sağlık Örgütünün verilerine göre tüm reçete sayıları içinde maksimum %15 civarı antibiyotikli reçete olması gerekmektedir. Ülkemizde bu oran %33’lere kadar çıkmıştır. Bakanlığımız tarafından son yıllarda akılcı ilaç kullanımı ismi altında çok önemli adımlar atılmıştır. İlk etapta Edirne ortalaması %24’ler seviyesindeydi. Tüm Aile Hekimleri, eczane çalışanları ile ulaşabildiğimiz tüm sağlık sektörü çalışanlarına ve halka yönelik eğitimler verilerek düzenli periyotlarda eğitimlere devam edilmektedir. 2017 verilerine göre Türkiye ortalaması %24,9 a kadar gerilemiştir. Edirne İlimiz %16,05 antibiyotikli reçete oranıyla Türkiye birincisi olmuştur.

Devlet politikası haline gelen 'gereksiz antibiyotikle savaş'ta Edirne ili olarak üzerimize düşeni yaparak bundan sonraki süreçte bu oranı korumayı ve daha da düşürmeyi hedefliyoruz. İlimizin bu başarısında emeği geçen tüm hekimlerimize duyarlılıkları ve Akılcı İlaç Kullanımı İl Koordinatörlüğümüze özverili çalışmalarından dolayı teşekkür eder, başarılı çalışmaların devamını dilerim." Edirne Jet Haber