"Asgari Ücrette Büyük Kayıp"

"Asgari Ücrette Büyük Kayıp"
Tekin: 'Asgari ücret döviz bazında eriyor. Türkiye, 2004 yılında Avrupa ülkeleri arasında 12. sırada yer alırken bugün 23. sıraya geriledi'

Saadet Partisi Ekonomi Komisyonu Başkanı Selim Tekin, milyonlarca çalışanı ilgilendiren asgari ücretin son yıllarda gerileme gösterdiğini ve döviz bazında eridiğini söyledi. Tekin: "Türkiye, aylık asgari ücrette 2004 yılında 23 Avrupa ülkesi arasında 12. sırada yer alırken bugün 27 Avrupa ülkesi arasında 23. sıraya gerilemiştir." dedi.

2017  yılından önce orta Avrupa ülkeleriyle aynı seviyelerde olan asgari ücretlerin, son 2 yıldır sürekli azalarak Romanya, Macaristan, Litvanya gibi ülkelerin dahi gerisinde kaldığına vurgu yapan Tekin: "Dövizde hızlı bir yükselişin yaşandığı bu dönemde, akaryakıt ve doğalgaz gibi dövize bağlı ürünlerin fiyatında otomatik artışlar yaşanırken, asgari ücretle çalışanlar olumsuz etkilenmiş, ancak asgari ücretlinin gelirinde bu oranda bir artış gerçekleşmemiştir. İktidarının ilk yıllarında, sürekli olarak asgari ücretlerde reel artışlar yapmakla övünen hükümet, son 2 yıldır asgari ücretlinin beklediği artışları bir türlü sağlayamamıştır. Tabii ki adil bölüşüm ve herkesin hakkının korunduğu bir ekonomik model tasarlamazsanız, bu sonuçlarla karşılaşırsınız." dedi.

Selim Tekin devamla: "Saadet Partisi’nin daha önceki uyarıları dikkate alınmış ve gerekli kalkınma hamleleri yapılmış olsaydı şimdi batı Avrupa ülkeleri ile yarışıyor olurduk. Daha da önemlisi insanımız ‘insanca yaşayacağı’ bir gelire sahip olurdu.  Bunun içindir ki yıllardır adil ekonomik düzen üzerinde duruyoruz ve çözüm yollarını belirtiyoruz." vurgusunu yaptı.