"Atatürk'ün Atları Batıya Gidiyor"

"Atatürk'ün Atları Batıya Gidiyor"
Yunanistan’ın Dimetoka ilçesinde yaşayan ve yaptığı resimlerle tüm dünyanın dikkatini çekmeyi başarmış bir isim olan Dimitris Nalbantis, dünyada ilk olma özelliğini gösteren dört boyutlu "Ulu Önder Mustafa Kemal'in atları Avrupa'ya gidiyor" resmini Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’a hediye etti.

Yunanistan’ın Dimetoka ilçesinde yaşayan ve yaptığı resimlerle tüm dünyanın dikkatini çekmeyi başarmış bir isim olan Dimitris Nalbantis, dünyada ilk olma özelliği gösteren dört boyutlu resmini Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’a hediye etti. Nalbantis, "Ulu Önder Mustafa Kemal’in atları Avrupa’ya gidiyor" diye tanımladığı resminde Edirne Belediyesi ile Avrupa Birliği'nin (AB) logosuna da yer verdi.

Dünyaca ünlü ressam Dimitris Nalbantis, Yunanistan Edirne Konsolosu Paraskevi Charitidou ile birlikte Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ı ziyaret etti.

Daha önce Yunanistan Edirne Konsolosluğu ve Edirne Belediyesinin işbirliğiyle Türkiye ve Yunanistan arasındaki dostluk ilişkilerini pekiştirmek adına “Edirne’de Dört Mevsim” adlı resim sergisinin açılışını gerçekleştiren ve çoğunlukla ‘Edirne’ resimlerinin yer aldığı 15 tabloyla hayranlık yaratan Nalbantis, 4 boyutlu resmi hayata geçiren ilk isim oldu.

resim3

Nalbantis, Türkiye Cumhuriyetinin lideri olan Mustafa Kemal Atatürk’ü düşünerek yaptığı resmini "Mustafa Kemal Atatürk’ün atları Avrupa'ya gidiyor. Çünkü Mustafa Kemal Atatürk’ün yönü batıydı." diye tanımladı.

Resme sol açıdan bakıldığında Edirne Belediyesinin logosu ve gündüz giden atlar dikkat çekerken, resme sağ açıdan bakıldığında ise ay ve yıldız ile AB’nin logosunun yer aldığı görülüyor. Nalbantis ayrıca Gürkan’a bu resimle birlikte çiçek tarlasının arkasında Selimiye Camii’nin yer aldığı bir tablo daha hediye etti.

Kendisine yapılan ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Nalbantis’in resimlerini hayranlıkla izleyerek teşekkür etti.

Nalbantis’in resimlerinin BM’lerden ödül aldığını ve aynı zamanda resimlerinin BM tarafından hatıra pulu olarak bastırıldığını ifade eden Gürkan, "Nalbantis, bir Edirne aşığı. Edirne’ye olan hayranlığı, Edirne’ye olan aşkını resimlerine yansıtmaya devam ediyor. 4 boyutlu resminde Edirne Belediyesinin logosuna yer vererek, bizi gururlandırdı. Edirne Türkiye’nin Avrupa’ya açılan kapısı; Edirne, medeniyetler kentidir. Edirne, Mustafa Kemal Atatürk’ün yoluna kendini adamış, insanlığın en kadim şehirlerinden biri. Tüm bunları yaptığı resimde resmeden Nalbantis’e bir kez daha teşekkür ediyor, şükranlarımı sunuyorum." dedi.

EDİRNEJETHABER HABER MERKEZİ