Atatürk'ün Edirne'ye Gelişinin 85. Yılı Törenlerle Kutlandı

Atatürk'ün Edirne'ye Gelişinin 85. Yılı Törenlerle Kutlandı
1913, 1916 ve 1930 yılları olmak üzere, Edirne'yi üç kez ziyaret eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, 21 Aralık 1930 tarihinde Cumhurbaşkanı sıfatıyla Edirne’ye gelişinin 85. yılı törenlerle kutlandı.

Atatürk’ün Edirne’ye gelişinin 85. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında ilk olarak İnönü İlköğretim Okulu önünde kortej toplandı. Korteje Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, 54. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Hidayet Arı, İl Emniyet Müdürü Armağan Adnan Erdoğan, CHP Edirne Milletvekilleri Erdin Bircan ile Okan Gaytancıoğlu, sivil toplum kuruluşları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Kortej, Türk Bayrağı ve Mustafa Kemal Atatürk’ün posterleriyle Atatürk Anıtı’na kadar yürüdü. Atatürk Anıtı’na çelenk sunumunun ardından Mustafa Kemal Atatürk’ün 85 yıl önce Edirne’ye geldiğinde kaldığı Edirne belediye binasında yer alan Atatürk Odası ziyaret edildi.

ATATÜRK HEYKELİNİN AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan'ın talimatıyla Atatürk Odası'na yaptırılan oturur pozisyondaki Atatürk heykelinin açılışı da gerçekleştirildi. Heykelin, heykeltıraş Müslüm Özcan tarafından yapıldığını ifade eden Gürkan, "Atatürk Odası'nda gerçeğe çok yakın bir heykelin olmayışı çok büyük bir eksiklikti. Daha önce yer alan Atatürk Büstünün yerine Atatürk heykelini yaptırarak, gelen ziyaretçilere o günleri canlandırmak istedik. Öte yanda odada bulunan sensör sayesinde Atatürk Odası'nı ziyaret gelen vatandaşlara, Atatürk Odası hakkında bilgi de verilecek." dedi.

Atatürk heykelinin açılışını gerçekleştiren protokol ardından Meclis Salonu’na hazırlanan Atatürk’ün Edirne ziyaretiyle ilgili fotoğraf sergisini gezdi.

Törenler Halk Eğitim Merkezinde düzenlenen programla devam etti.

Atatürk heykeli