Avrasya Yolu'nda Edirne de Var

Avrasya Yolu'nda Edirne de Var
Türkiye'yi İtalya'ya bağlayan kültür rotasında Edirne de yer alıyor.

Türkiye’deki kültür rotalarının yapım, bakım ve tanıtımından sorumlu olan Kültür Rotaları Derneği, Yunanistan’ın kuzeyi ile Balkanlar üzerinden Türkiye’yi İtalya’ya bağlayan sınır ötesi bir kültür rotası olan 'Avrasya Yolu’nun sertifikalandırılması için Avrupa Konseyi’ne başvurmaya hazırlanıyor. Edirne Belediyesi de projeye dahil olan iştirakçi kurumlar arasında yer aldı.

"Avrasya Yolu’nda Yürüyüş" isimli proje Avrupa Birliği tarafından finanse edilen, sözleşme makamı Merkezi Finans ve İhale Birimi olan ve T.C. Dış İşleri Bakanlığı AB Başkanlığı tarafından yürütülen Sivil Toplum Diyaloğu Programı’nın 5. Dönemi kapsamında hibe almaya hak kazanan projelerden biri oldu. Başvuru sahibi Kültür Rotaları Derneği, bu projeyi İtalya’daki Avrupa Via Francigena Birliği ve Yunanistan’daki Çevrenin İzini Sür Derneği ortaklığında yürütüyor.

Edirne Belediyesi de Via Egnatia Vakfı (Hollanda), Sultanlar Yolu Vakfı (Hollanda), Bursa Nilüfer Belediyesi, İzmit Belediyesi ve İtalya’daki Puglia Bölge Belediyesi ile birlikte projeye dahil olan iştirakçi kurumlar arasında yer alıyor.

Nisan 2019’da başlayan ve bir yıl sürecek olan projede, ortak kurumlar, Avrasya Yolu olarak bilinen ve İtalya’nın Roma kentinden Antalya’nın Demre ilçesine kadar uzanan yeni bir yürüyüş güzergahının, Avrupa Konseyi Kültür Rotaları Enstitüsü tarafından tescil edilmesi için başvuruda bulunacaklar. Luxemburg’da bulunan bu enstitü, temalı uzun mesafe yürüyüş ve diğer kültür rotalarını ‘Avrupa Kültür Rotası’ olarak tescil etmekle yetkilendirilmiş bir Avrupa Konseyi organı. Sertifikalandırma işlemi gerçekleştiği takdirde, yaklaşık 5000 km’yi aşan uzunluğuyla Avrasya Yolu, Türkiye’nin ilk tescilli, Avrupa’nın ise en uzun mesafeli uluslararası kültür rotası olacak. Edirne Belediyesi de bu projeye iştirakçi kurum olarak destek veriyor.