"Ayçiçeği En Az 3 Lira Olmalı"

"Ayçiçeği En Az 3 Lira Olmalı"
Saadet Partisi Edirne İl Tarım Kom. Bşk. İriş: "Ayçiçeği fiyatı en az 3 lira olmalıdır"

Ayçiçeği hasadının başladığı bugünlerde ürünün bereketli olmasını temenni eden Saadet Partisi Edirne İl Tarım Komisyonu Başkanı Mansur İriş, ayçiçeği fiyatının en az 3 lira olması gerektiğini ifade etti.

Bu rakamların geçen yıl Edirne Ticaret Borsasında gerçekleşen fiyatlar, Trakya Birliğin geçen yılki ön alım fiyatları ve maliyetler göz önüne alınarak hesaplandığını söyleyen Mansur İriş açıklamasında şunları söyledi:

“Tam hasat zamanı ithalat yapılması üreticiye büyük zarar veriyor. En azından şubat ayına kadar ithalat yapılmamalıdır. Ayçiçeğine 3 yıldır 40 kuruş destek veriliyor. Bu destek enflasyon altında eriyip bitiyor. Destekler mutlaka yeterli oranda arttırılmalıdır. Dünya gıda devleriyle rekabet eden Trakya Birlik çiftçinin güvencesidir. Birliğe 'Ne yaparsan yap' diyemezsin, bu tröstler üretici birliklerini hedef alıyor. Çiftçi savunmasız, birliksiz bırakılmamalıdır. Birliklerin mutlaka desteklenmesi gerekir, hükümet, tarım bakanı bu mücadeleyi dışarıdan seyredemez. Gereken hamleleri gecikmeden yapmalıdır.

Bu yıl iklim şartlarından dolayı ayçiçeğinin bazı yerlerde ikinciye, bazı yerlerde de üçüncüye ekilmek zorunda kalındı. Bu durum büyük bir mali külfet getirdi. Geçen yıl çiftçimizin kuruluşu olan Trakya Birliğin %44'lük yağ oranındaki mahsulün önalım fiyatı 2,459 lira olarak açıklamıştı. Yine geçen yıl Edirne Ticaret Borsasında 1 Ağustos 2018 tarihinden 31 Aralık 2018 tarihine kadar 3329 kalemde işlem gören 18 bin ton ayçiçeğinin ortalama fiyatı 2515 lira idi. Girdi maliyetlerinin artış oranları göz önüne alındığında ürün kg fiyatının en az  3 TL olması gerekir.”