Bakan Eroğlu Edirne'de: Müjdelerle Geldik

Bakan Eroğlu Edirne'de: Müjdelerle Geldik
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Edirne'deydi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Edirne ziyaretinin ilk durağı olan Edirne Valiliği ziyaretinde basın toplantısı düzenledi. Bakan Eroğlu, kent genelinde yapılması planlanan projeler, Trakya Gelişim Projesi (TRAGEP) ve Ergene Havzası Koruma Eylem Planı kapsamında yapılan ve yapılacak çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Bakan Eroğlu, Edirne’ye en çok yatırım yapılan bakanlığın Orman ve Su İşleri Bakanlığı olduğuna değinerek, "Edirne'ye en çok yatırım yapan bakanlık biziz. Buraya her gelişimizde yatırım ve müjdelerle geliyoruz. Bugün 11 tesisin temelini atacağız. Bunların içinde söz verdiğimiz sulamalar ve dere ıslahları var. Bu 11 tesisin içinde özellikle taşkın koruma var 12 tesisin olduğu. Biz bunları bir paket yaptık 1 gibi sayıyoruz. Aslında toplam 22 tesis." dedi.

"Edirne’ye Müjdelerle Geldik"

Edirne’ye her gelişlerinde müjde ile geldiklerine değinen Bakan Eroğlu, "Her gelişte burada müjde veriyoruz. Buraya bir yatırım olmadan gelmek bize de yakışmaz. Sonuçta dedemin ruhu rahatsız olur diye düşündüm. Buraya gelirken 26 tane de müjdeyle geldik. En son geçen sene 20 Mart'ta gelmişim. O zamandan bu yana 101 müjde vermişiz, 1,9 milyar liralık. Bu 101 müjdenin 70'ini zaten hayata geçirmişiz. Bugünkü yatırım müjdelerimiz ile birlikte toplam 127 müjde oluyor, 2 milyar tutarında. Bugünkü 26 müjdenin 20'si DSİ'ye, 4 tanesi Orman Müdürlüğü'ne 1 tanesi Doğal Koruma ve Parklar, 1 tanesi de Meteoroloji Genel Müdürlüğü'ne ait. Dolayısıyla bugün bakanlığı kapattık, bütün genel müdürlerimiz, bölge müdürlerimiz ve şube müdürlerimiz hepsi burada." ifadelerini kullandı.

Temel atma ve sertifika dağıtım töreninde Kanal Edirne projesi ve yapım süreci ile ilgili bilgiler veren Bakan Eroğlu, "Kanal Edirne'nin şu anda yapılmasını bizzat Trakya'yı karış karış dolaşmaya, projeyi bilmeye borçluyum. Geldim baktım, kardeşim dedim şuradan açalım bir kanal, bağlayalım Meriç'i ana nehre. Bütün makineleri bu kanalın yapımına sevk ettik ve şu anda yıldırım hızıyla yürüyor. Fakat ben size teşekkür borçluyum. Bu dev makineler 15 Temmuz'da özellikle bütün yolları kapattı ve FETÖ'cü hainlerin çıkışını engelledi. Edirne 15 Temmuz'da da tarihimizin en kanlı ve alçak terör örgütüne burada geçit vermemiştir. Bu nedenle size teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

Bakan Eroğlu ve beraberindeki heyet, temel atma açılış töreninin ardından kura çekimi ile orman köylülerine sertifikalarını dağıttı. Yoğun sağanak yağışı altında gerçekleştirilen tören sonrası vatandaşlara ücretsiz olarak binlerce fidan dağıtımı yapıldı.

Asker Hastanesi Şehitliği Ziyareti

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, valilik makamındaki törenlerin ardından 1. Balkan Savaşı'nda yaralanıp Edirne Asker Hastanesi'nde şehit düşen dedesi Mehmet Efendi için Asker Hastanesi Şehitliği'ni ziyaret edip karanfil bıraktı. Bakan Eroğlu, terörle mücadele konusunda kararlılık mesajı vererek, "Ülkemizin güneyindeki bütün illerimizin güvenliğini sağlamak için kahraman ordumuz Fırat Kalkanı operasyonunu başarıyla gerçekleştirdi. El Bab’tan sonra geriye kalan hedefteki alanlar tamamen teröristlerden temizlenecek. DEAŞ, PYD, PKK, FETÖ gibi bütün terör örgütleri ile mücadele ediyoruz. En son terörist etkisiz hale gelinceye kadar mücadelemiz sürecek." dedi.

EJH