"Bal Arıları Mühendis Oluyor" Projesi Edirne’de

"Bal Arıları Mühendis Oluyor" Projesi Edirne’de
Ford Otosan ve Uçan Süpürge’nin "Bal Arıları Mühendis Oluyor" Projesi Edirne’ye geliyor.

Ford Otosan tarafından Koç Holding'in "Ülkem İçin" projesi kapsamında, Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği ve T.C. Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğiyle 81 ilde ve en az 81 okulda uygulanacak olan "Bal Arıları Mühendis Oluyor" kurumsal sosyal sorumluluk projesi, 06-07 Haziran tarihleri arasında Edirne Yıldırım Beyazıt Anadolu Lisesi öğrencileri ve öğretmenleri ile buluşacak.

Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğünün himayesinde ve Ford Tuzcular Bayisi destekleri ile iki gün boyunca katılımcılara meslek seçimi ve toplumsal cinsiyet eşitliği konularında farkındalık eğitimi verilecek. Mühendislik mesleğinin de tanıtılacağı eğitimlerde, Ford Otosan mühendisleri de rol model olarak kendi deneyimlerini aktaracak.

Türk otomotiv sektörünün öncü kuruluşu Ford Otosan, toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda kamuoyunda farkındalık yaratmak, iş kültüründe ve sosyal hayatta daha eşitlikçi bir yaklaşım geliştirmek hedefiyle başlattığı, "Bal Arıları Mühendis Oluyor" kurumsal sosyal sorumluluk projesi için Edirne’de. 06-07 Haziran tarihleri arasında Edirne Yıldırım Beyazıt Anadolu Lisesi’nde gerçekleştirilecek toplantılarda kız ve erkek öğrencilerin yanı sıra, öğretmenlerine de meslek seçiminde toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin olumsuz sonuçları anlatılacak. Eğitime katılan öğrencilere mühendislik mesleğinin tanıtılmasının yanı sıra, projenin sonunda üniversitelerin mühendislik bölümlerini tercih eden kız öğrencilere, Ford Otosan’da staj imkanı da sunulacak. Proje kapsamında bugüne kadar 4 binin üzerinde öğrenciye ulaşıldı.

Bal Arıları Mühendis Oluyor, 81 il ve en az 81 liseyi ziyaret edecek

Koç Topluluğunun 10 yıldır yürüttüğü "Ülkem İçin" sosyal sorumluluk projesinin, 2015-2017 yılı teması olan “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” kapsamında; Milli Eğitim Bakanlığı ve Uçan Süpürge sivil toplum örgütü işbirliğiyle başlatılan “Bal Arıları Mühendis Oluyor” projesi ile 81 ilde eğitim gören kız öğrenciler mühendis olma yolunda teşvik edilecek.

24 ay sürecek projenin saha uygulaması; Uçan Süpürge Toplumsal Cinsiyet uzmanları, Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneğinin uzmanları ve Ford Otosan'ın gönüllü mühendisleri tarafından İl Milli Eğitim Müdürlükleri ve Ford bayilerinin destekleriyle gerçekleştirilecek. Meslek seçimi hakkında farkındalık yaratarak kadın ve erkekler için fırsat eşitliğinin önemine vurgu yapmak ve mühendislik mesleğini seçen kız öğrenci oranını artırmak için eğitimler verilecek. Gönüllü Ford Otosan mühendisleri de rol model olarak mühendislik mesleğini, çalışma koşullarını ve kendi tecrübelerini öğrencilere ve ailelerine aktaracak.

Proje ile; 81 ildeki en az 81 lisede, 8 bin 100 kız ve 8 bin 100 erkek lise öğrencisi, velileri ve öğretmenlerine ulaşılması hedefleniyor. İki yıl boyunca farkındalık eğitimleri ile sürecek olan projenin devamında, sürdürülebilirliğinin sağlanması için Ford Otosan ve Uçan Süpürge tarafından beş yıl boyunca ortak bir izleme programı da yürütülecek.

EdirneJetHaber Haber Merkezi