Başkan Gürkan: "Söz Verdik Yapıyoruz"

Başkan Gürkan: "Söz Verdik Yapıyoruz"
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Belediyesi tarafından restorasyonuna başlanan tarihi elektrik binasını ziyaret etti. Restorasyonun yapılan eski elektrik fabrikasını kültür merkezi olarak kullanıma açılacağını ifade...

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Belediyesi tarafından restorasyonuna başlanan tarihi elektrik binasını ziyaret etti. Restorasyonun yapılan eski elektrik fabrikasını kültür merkezi olarak kullanıma açılacağını ifade eden Gürkan, “Edirne muhteşem bir bina kazanıyor. Edirne Belediyesi olarak ilk defa tescilli eserlerden birini restore etmenin hazzını, mutluluğunu ve sevincini yaşıyoruz. Edirne Kültür ve Sanat Şehri olma yolunda hızla ilerliyor. Bizde bu sürecin önünü açmaya, bu sürece katkıda bulunmaya devam ediyoruz." dedi.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, 20 Mayıs’ta sözleşmesi yapılan ve 1 milyon 287 bin TL’ye restorasyonu yapılacak olan eski elektrik fabrikasını ziyaret etti. Restorasyonu üstlenen müteahhit Hüseyin Akkaya’dan çalışmalar ile ilgili bilgi alan Gürkan, daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Edirne Belediyesi olarak güzel bir çalışmaya, iyi bir projeye imza atıklarını ifade eden Başkan Gürkan, “Burasının rölöve ve restorasyon çalışması yapıldı. Anıtlar Kuruluna müracaat edildi. Kuruldaki ufak tefek değişikliklerden sonra, projemiz onaylandı. Geçtiğimiz ay ihalesini yaptık. Sözleşmeleri imzaladık. İhaleyi bu konuda deneyimli olan Hüseyin Akkaya kazandı. Onlarla geçtiğimiz günlerde sözleşmemiz imzalandı ve restorasyonumuz başladı.” dedi.

ÇOK FONKSİYONLU KÜLTÜR MERKEZİ OLACAK

Restore edilen elektrik fabrikasının Edirne’deki çok ciddi bir açığı kapatacağına değinen Gürkan, “Burası birden çok fonksiyonu olan bir kültür merkezi olacak. Nikahlarımızı da burada kıymayı planlıyoruz. Ancak, burası eski bir mezarlık olduğu için, burada eğlence ve alkol yer almayacak.  Ama onun dışında tüm kültür faaliyetleri bu binada yer alacak.” diye konuştu.

EDİRNE BELEDİYESİNDEN BİR İLK

Edirne’nin muhteşem bir bina kazanacağını anlatan Gürkan, “Belediye olarak bizde çok uzun bir aradan sonra ilk defa tescilli eserlerden birini restore etmenin hazzını, mutluluğunu ve sevincini yaşıyoruz. Çünkü, Edirne Belediyesi’nin, Edirneliler adına, kentin sahibi olarak, Edirne’deki tarih varlıkların restorasyonuna da örnek olması, rol model olması, öncü olması gerekiyor. Bu da olayın duygusal boyutu. Bundan dolayı da çok mutluyum. Yaklaşık 1 milyon 800 bindi bizim ihale bedelimiz. Yapılan ihale sonunda 1 milyon 287 bin TL’ye sözleşmeyi imzaladık. Yüzde 29 oranında kırımla alındı burası. Edirne Belediyesi’nin işleri artık doğrudan teminatla değil, açık ihaleyle usulüyle yapılıyor. Sözleşme tarihi 20 Mayıs’ta yapıldı. İşin bitim tarihi de 27 Ekim 2016. Ama ben Hüseyin beye güveniyorum. Daha erken bitiririz. Sözleşmeye göre 1,5 yıl süremiz var ama hedefimiz burasını 1 yılda bitirmek. Önümüzdeki yıl Mayıs sonunda inşallah açılışını da yapacağız. Edirne Belediyesi’nin Kültür Merkezi’ne, Edirne’nin tarihine geçmiş, büyüklerimizden birinin ismini vermek istiyoruz. Daha karar vermedik. Burada tiyatroda oynanacak. Son bir ayda tiyatro alanın da çok ciddi çalışmalar var. Edirne Kültür ve Sanat Şehri olma yolunda hızlı adımlarla ilerliyor. Bizde bu süreçlere katkıda bulunmaya, Edirne'nin önünü açmaya devam ediyoruz.” şeklinde konuştu.