Başpehlivan Ali Gürbüz, Belediye Başkanı Gürkan'ı Ziyaret Etti

Başpehlivan Ali Gürbüz, Belediye Başkanı Gürkan'ı Ziyaret Etti
658. Kırkpınar Başpehlivanı Ali Gürbüz, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan'ı makamında ziyaret etti.

658. Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde rakibi Orhan Okulu’yu finalde yenerek Başpehlivanlığı kazanan Ali Gürbüz, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan'ı makamında ziyaret etti.

Ali Gürbüz’ün hocası ve ekibi ile birlikte Edirne Belediyesine yapılan geleneksel ziyareti gerçekleştirdiklerini belirten Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan: “Öncelikle sevgili kardeşimi kutluyorum. Ali Gürbüz çok uzun süredir, çok ciddi bir çalışmayla 658. Kırkpınar’a hazırlandı. Bunu biliyorum, takip ediyorum. Bu Kırkpınar’da hem hava sıcaklığının etkisi hem başpehlivanlık kategorisinde birkaç yıldır çok genç pehlivanların da başa yükselmesi nedeniyle gerçekten de bütün güreşler kıran kırana geçti. Yağlı güreşin özüne, ruhuna, geleneklerine uygun bir şekilde geçti. Elbette hepimiz gönlümüzde bir isim saklıyoruz. Kimimiz söyleyebilir, kimimiz söyleyemez prosedür gereği. Ama Ali Gürbüz’ün başpehlivanlığı kazanması herkesi mutlu etti. Dün sahada da bunun yansımalarını gördük. Sosyal medyada da yansımalarını görüyoruz." şeklinde konuştu.

“HEM KUPA HEM ALTIN KEMER ÇOK YAKIŞTI”

Ali Gürbüz’ü elde ettiği başarıdan dolayı bir kez daha kutlayan Gürkan: “Hem kupa hem de altın kemer Ali’ye yakıştı, hem de çok yakıştı. İnşallah 659’da, 660’ta bunu devam ettirerek ebedi altın kemerin sahibi olur. Ben de altın kemeri ebedi sahibi olarak Ali Gürbüz’e takdim etmekten mutluluk duyarım. Altın kemerin ebedi sahibi olunca dualı çayıra heykelini dikiyoruz. Orada da ölümsüzleşmiş oluyor. Sevgili Ali’nin babası olan eski başpehlivanlardan Recep Gürbüz’ü minnet ve rahmetle anıyorum. Dün onun ruhunu da şehadetti kardeşimiz.” dedi.

“BABAMA, SEVENLERİME BİR ALTIN KEMER BORCUM VARDI”

658 yıldır yapılan Kırkpınar’ın, UNESCO’nun dünya tarih mirası olarak kabul edildiğini ve Türkiye’nin değil dünyanın en eski organizasyonu olduğunu belirten Başpehlivan Ali Gürbüz: “Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde başpehlivan olmak gerçekten önemli ve onur verici. Çünkü Kırkpınar’da başpehlivan olmak Türkiye Cumhuriyeti’nin o yılki başpehlivanını belirliyor. Bu anlamda çok önemli. Bu sahada uzun bir zamandan sonra birinci olduğum için gerçekten de çok mutluyum. Babama, beni sevenlere bir altın kemer borcum vardı. Bu kemer borcumu ödediğim için çok gururluyum. Başkanımız Recep Gürkan da her sene çok başarılı bir organizasyon yapıyor. Kırkpınar’ın çıtasını yükseltti. Bunun için de ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum." diye konuştu.

Belediye Başkanı Gürkan, Başpehlivan Gürbüz’e Kırkpınar’ın tarihi anlatan Kırkpınar Almanağı hediye etti.