Belediye Başkanı Gürkan'dan İddialara Yanıt: "Herkes Haddini Bilecek"

Belediye Başkanı Gürkan'dan İddialara Yanıt: "Herkes Haddini Bilecek"
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, bazı gazetelerde ve haber sitelerinde yer alan "Edirne'de CHP'li belediye türbe üzerine düğün salonu yapıyor" iddialarına yanıt verdi.

Geçen günlerde, bazı gazete ve haber sitelerinde yer alan habere göre "Edirne'de CHP'li belediyenin Fatih Sultan Mehmed'in hocası olan Muhammed Bin Kutbüddin İzniki'nin türbesinin üzerine düğün salonu yapması" tepki almış, Edirne'yi ayağa kaldırmıştı. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, konuyla ilgili olarak düzenlediği basın toplantısında, restore edilen eski elektrik fabrikasının düğün salonu olarak değil, kültür merkezi ve nikah salonu olarak hizmet vereceğini belirtti. Edirne halkına yönelik yapılan hakaretlerden dolayı hukuki süreç başlatacaklarını belirten Gürkan, ilgili yerde asla müzikli eğlence, alkol, konser gibi aktivitelerin yer almayacağını söyledi.

Edirne Belediye Meclis Salonunda basın toplantısı gerçekleştiren Gürkan, Edirne üzerinden bir imaj ve algı çalışması yapılmak istendiği belirterek; Edirne'ye, Edirne Belediyesine, Edirne Belediye Başkanına ve Edirnelilere, bazı çevrelerce "Edirneliler neredeyse, dinle çok ilgileri yoktur. Edirneliler dini bütün insanlar değildir." gibi algıların oluşturulmaya çalışıldığını söyledi. Yapılan her söyleme cevap verme alışkanlıklarının olmadığını belirten Gürkan, "Edirnelilerin tamamını taammüt altında bırakan iddialara gelince, Edirne halkının kimliğini, hukukunu, çıkarlarını korumak adına cevap verme ihtiyacı duydum." dedi.

"TİNERCİLERİN, BALİCİLERİN MEKANI HALİNE GELMİŞTİ"

Edirne'de 1934 yılında kentin elektrik ihtiyacını karşılamak adına ülke genelinde olduğu gibi bir elektrik fabrikası kurulduğunu anlatan Gürkan, elektrik fabrikasının 1980 yılına kadar Edirne'nin elektrik ihtiyacını karşıladığını söyledi. 1982 yılında elektrik dağıtımının Türkiye Elektrik Kurumuna devredilmesiyle binanın boş kaldığını belirten Gürkan, 2000'li yılların başında Edirne Belediyesinin, binayı Makine İkmal Birimi olarak kullanmaya başladığını, daha sonra ise binanın kaderine terk edildiğini söyledi. Kendisinin belediye başkanı olmadan önce gittiği her yerde eski elektrik fabrikası binasının bakımsız olduğunun ve günden güne çöktüğünün konuşulduğunu belirten Gürkan, "Orası tinercilerin, balicilerin mekanı haline gelmişti. Gayri ahlaki ve gayri kanuni işlerin yapıldığı bir yer haline gelmişti. Ta ki 2015 yılında restorasyona başlanana kadar." diye konuştu.

"HERKES HADDİNİ BİLECEK"

Yapılmak istenen algı operasyonuyla Edirnelilerin sorgulandığını ifade eden Gürkan, "Dinle ilgisi olmayan, dini hassasiyetleri olmayan hadsizlere ve zavallılara söylüyorum. Benim dedelerim Balkan Savaşlarında şehit olmuştur. Ben Evladı Fatihan'ın torunuyum. Benim beşinci kuşak dedem, Osmanlı'nın beyi. Kimsenin bana ve Edirnelilere; ne dinin öğretmek haddi ne de beni ve Edirnelileri din ile ilgili hassasiyetimizden dolayı sorgulamak haddi. Ben ve Edirneliler; bizi dini hassasiyetler nedeniyle sorgulayan bu zavallıların keyif çattıkları dönemde; dinimizi, dilimizi, Osmanlı'nın bekasını, vatanın bölünmez bütünlüğünü ve bu bayrağın gönderde dalgalanmasını sağlamak için canını vermiş şehitlerin torunlarıyız; dedelerini şehit vermiş insanlarız biz. O beyler; dini, dili, vatanı için bir kere bile zulüm görmemişken; bizler Türkçe konuştuğumuz, Müslüman olduğumuz ve vatan hasreti için yanıp tutuştuğumuz için zulme uğramış, hakarete uğramış; buna rağmen dininden, vatanından, dilinden vazgeçmemiş bir ecdadın torunlarıyız. Kimse ne Recep Gürkan'ın ne de Edirnelilerin dinini, dilini sorgulayamaz; böyle bir had yok. Herkes haddini bilecek." şeklinde konuştu.

"BİR GECEDE MEZAR YAPMIŞLAR"

Bazı gazetelerde ve haber sitelerinde çıkan haberleri ve haberde kullanılan fotoğraf hakkında da bilgi veren Gürkan, "Müslüman olduğunu söyleyen herkes bu fotoğraf baksın. Bu mezarın duvarları yollarda kullanılan kilit parke taşlar. İki tane mezar taşı dikilmiş. Burada böyle bir mezarın olması mümkün mü? Hangi niyette olduğunu bilmediğimiz biri ya da birileri tarafından bir gecede bu mezarı yapıyorlar, bu fotoğrafı çekiyorlar, ileri de de kullanılırız diye. 10 Ağustos 2011 tarihinde belediye başkan yardımcımız Ertuğrul Bey, şikayetler üzerine oraya gidiyor. İşte, 10 Ağustos 2011 tarihli Hudut Gazetesinde çıkan haberde, 'Edirne Belediyesine ait bir binanın bahçesine bir günde yatır süsü verilerek yapılan kabir zabıta ekipleri tarafından yıkıldı.' ifadelerine yer veriliyor." dedi.

"EĞER GERÇEKTEN TÜRBE OLSAYDI, GÜVENCESİ BEN OLURDUM"

Muhammed Bin Kutbüddin İzniki'nin İslam'da çok önemli bir yere sahip olduğunu anlatan Gürkan, İzniki'nin ayrıca Mızraklı İlmiha'nın da yazarı olduğunu söyledi. Kutbüddin İzniki’nin mezarı ya da türbesi bulunmuş olsaydı, onun güvencesinin de kendisinin olacağını anlatan Gürkan, "Ortada böyle bir şey yokken kimse ne konuyu yanıltmaya ne de konuyu çarptırmaya çalışsın. Edirne Belediyesi olarak, belediyemize ve Edirne halkına yapılan bu hakaretlere karşı sessiz kalmayacağız. Biz de hukuki olarak hakkımızı arayacağız, adalete güveniyoruz. Bundan sonra hukuk konuşacak. Biz Edirne Belediyesi olarak, mahkeme kararlarıyla çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Orada asla bir düğün olmayacak. Düğün yapılacak diye kamuoyu oluşturmaya çalışanları Allah'a havale ediyorum. Koskoca bir tabela var 'Edirne Belediyesi Nikah Salonu' diye. Asla eğlence, alkol, konser olmayacak. Nikah, panel, sempozyum, konferans, seminer gibi etkinlikler olacak. Tiyatro da olmayacak. Arkasındaki binada el sanatları kursları açılacak." şeklinde konuştu.

GÜRKAN, BELGELERLE SÜRECİ ANLATTI

Gürkan, mülkiyeti belediyeye ait olan tapunun Edirne Merkez 14 ada 38 sayılı taşınmazın cinsinin MA Müştüemilat Eski Elektrik Fabrikası olduğunu söyledi. Gürkan, "Edirne Kent Tarihi Müzesi ve arşivi için toplanacak malzemelerin muhafaza edilmesi amacıyla kullanılacak depo" işlevi ile restorasyon projesinin 2003 yılında Koruma Bölge Kurulunca onandığını söyledi.

Onandıktan sonra bir takım itirazlar olduğunu anlatan Gürkan, "13 Mayıs 2014 yılında; taşınmazda Edirne Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Kararıyla, türbe olduğu iddialarıyla türbe ile ilgili olarak araştırma kazısına karar veriliyor. Ve 20 Mayıs 2015 tarihinde 14 ada 38 parselde Muhammet Bin Kutbittin-i İzniki Hazretleri'nin yerinin bulunması amacıyla araştırma kazısı yapılıyor. Yapılan araştırma kazı sonucunda müze müdürü raporunda; alanda yapılan kazılarda bazı kemik parçalarına rastlandığını eskiden burada bir mezarlık alanı olabileceğini ancak şehadet taşı başında dikili bir mezara rastlanmadığı belirtilmiş. Yani bu alanda türbe ile ilgili kalıntı bulunmadığı gibi başında şehadet taşı dikili bir mezar dahi bulunamıyor." dedi.

Gürkan, bu rapordan sonra Edirne Valiliği ve Edirne Belediyesi arasında, 6 Temmuz 2006 yılında bir protokol imzalandığını ve bu protokolde de; burasıyla ilgili bir proje yapılması ve bu projenin ETUR tarafından uygulanmasına karar verildiğini söyledi.  Gürkan "Bu protokole göre taşınmazın geçmişten gelen tarihi mezarlık kimliği ve eski elektrik fabrikası, kimliğini birlikte ele alan ve mezarlık kimliğine saygılı bir biçimde Koruma Bölge Kurulunca uygun bulunmuştur. Bu çerçevede teklif edilen eski elektrik fabrikası bahçesine yapılmak istenen tek katlı bina Koruma Bölge Kurulunca kabul edilmiyor ve projeden çıkartılıyor." diye konuştu.

Taşınmazın, Muhammed Bin Kutbittin-i İzniki Hazretleri'nin mezarının yerinin bulunması amacıyla 18 Ağustos 2007 yılında tekrar kazı yapıldığına değinen Gürkan, "Yapılan kazı sonucunda yine alanın geçmişteki vasfından dolayı bazı buluntulara rastlandığı ancak şehadet taşı başında dikili mezara rastlanmadığı belirtiliyor. Koruma Bölge Kurulunca yapılan kazı çalışmaları sırasında 7 Eylül 2007 yılında; bölgede eski Tatarhaniler Mezarlığı'nın olma ihtimalinin bulunması nedeniyle Müze Müdürlüğünce Tarihi Tatarhaniler Mezarlığı sınırlarının koruma alanı olarak koruma amaçlı imar planına işlenmesine karar veriliyor. Ardından 5 yıllık bir boşluk söz konusu. 5 yıl boyunca kimse ilgilenmiyor. 30 Ocak 2012 yılında Edirne Belediyesince eski elektrik fabrikasının çok amaçlı salon olarak değiştirilmesi konusunda Koruma Bölge Kuruluna talepte bulunuluyor. Ancak Koruma Bölge Kurulu 2017 yılındaki karadaki sınırın plana işlenmesini talep ediyor. Belediye, bunun üzerine talebini reddeden Koruma Bölge Kuruluna dava açıyor, Koruma Kurulunun kararı Edirne İdare Mahkemesince iptal ediliyor. Alınan Edirne İdare Mahkemesi kararı üzerine belediyemizce işlev değişikliği talebi tekrar gündeme getirilmiş ancak bu talepte Koruma Kurulunca reddediliyor." dedi.

"BİLİRKİŞİ GÖRÜŞÜ; TARİHİ YAPIYA ZARAR VERMEDEN KÜLTÜR MERKEZİ UYGUNDUR"

Edirne Belediyesinin 1 Mart 2014 yılında; işlev değişikli talebini reddeden Koruma Bölge Kurulu Kararını mahkemeye taşıdığını anlatan Gürkan, İstanbul Kültür Üniversitesinden Prof. Dr. Nadide Seçkin, Yıldız Teknik Üniversitesinden Doç. Dr. Ayten Erdem, Yıldız Teknik Üniversitesinden Yrd. Doç. Dr. Uzay Yergün'den teşekkül eden bilirkişi heyetince bir rapor hazırlandığını söyledi. Gürkan, "Hazırlanan raporda 'tescilli  taşınmazın işlevinin bir kısmının mezar taşı sergileme alanı; bir kısmının ise konser, düğün gibi gürültülü ve müzikli etkinliklerin dışında kültür merkezi olarak değiştirilmesinin tescilli yapıya ve çevresindeki tarihi dokuya zarar vermeyeceği' görüşü bildiriliyor. Edirne İdare Mahkemesi, bilirkişi heyetinin görüşü doğrultusunda karar vererek Koruma Bölge Kurulunun kararını iptal ediyor. 25 Eylül 2014 tarihinde eski elektrik fabrikası binasının işlevinin 'gürültülü etkinlikler barındırmayan kültür ve sanat merkezi' olarak değiştirilmesi Koruma Bölge Kurulunca uygun bulundu." şeklinde konuştu.

29 Mayıs 2015 tarihinde Edirne Belediyesi tarafından eski elektrik fabrikasının restorasyonuna başlandığını belirten Gürkan, 6 Temmuz 2016 tarih ve 965 sayılı Koruma Bölge Kurulu kararıyla onanan çevre düzenleme projesinin de uygulanmaya başlandığını söyledi. Gürkan, "2 Eylül 2014 tarihinde belediyemizce kazanılan davalara karşılık Danıştay’a itirazda bulunulmuş, Danıştay tarafından alınan kararda Koruma Bölge Kurulunun 2017 yılında almış olduğu Tatarhaniler Mezarlığı Koruma Alanı Sınırının koruma amaçlı imar planına işlenmesi yönündeki kararının uygulanması gerektiği kararı alınmıştır. 22 Kasım 2016’da koruma Bölge Kurulunca alınan Danıştay kararları Bülent Gençer Vakfınca tekrar Koruma Bölge Kurulu gündemine getirilmiş ve Koruma Bölge Kurulunca yapılmakta olan restorasyonun devamına yalnızca çevre düzenlemesi projesinin durdurulmasına, tarihsel mezarlık vasfı dikkate alınarak yeniden hazırlanmasına, Tatarhaniler Mezarlığı Koruma Alanı Sınırının plana işlenmesine karar verilmiştir. 15 Aralık 2016 tarihinde Belediyemizce Tatarhaniler Mezarlığının tarihsel mezarlık vasfına uygun çevre düzenleme projesi hazırlanarak Koruma Bölge Kurulu’na sunulmuş ve onaylanmıştır. 2 Şubat 2017 tarihinde Belediyemizce Tatarhaniler Mezarlığı Koruma Alanı Sınırının Plana işlenmesi ile ilgili gerekli çalışmalar tamamlanmıştır. Koruma Bölge Kurulunca onaylanmıştır. Böylece belediyemiz tüm hukuki işlemleri tamamlamış ve Danıştay kararlarını yerine getirmiştir." diye konuştu.

EJH