Belediye Borçlarında Yapılandırma

Belediye Borçlarında Yapılandırma
Edirne Belediyesine su, emlak, çevre-temizlik, ilan-reklam, eğlence, yangın sigortası, haberleşme ve enerji tüketim vergi borcu bulunanlar, borçlarını yapılandırabilecek.

6736 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun kapsamında, Edirne Belediyesine borcu olan vatandaşların, 31 Ekim 2016 tarihine kadar belediyeye müracaat ederek borçlarını yapılandırmaları istendi.

19 Ağustos 2016 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren 6736 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun kapsamında, 30 Haziran 2016 tarihine kadar Edirne Belediyesine su, emlak, çevre-temizlik, ilan-reklam, eğlence, yangın sigortası, haberleşme ve enerji tüketim vergi borcu bulunan kişi ve kurumların Edirne Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğüne başvurarak birikmiş borçlarını yapılandırabilecekleri belirtildi.

Belediye Mali Hizmetler Müdürü Ruhi Takındı, Edirne kent merkezinde birikmiş borcu bulunup yapılandırma kapsamına giren mükelleflerin borçlarını Belediye Mali Hizmetler Müdürlüğüne şahsen müracaat ederek 2’şer aylık ödemeler halinde 6 ile 36 ay arasında yapılandırılabileceğini söyledi. İlgili Kanun kapsamında 30 Haziran 2016 tarihine kadar kesinleşmiş borcu bulunan kişi ve kurumların bu haktan yararlanabileceğini kaydeden Takındı, bu borcun bir seferde de ödenebileceğini ifade etti. Mevcut kesinleşmiş borçların 31 Ekim 2016 tarihine kadar yapılandırılmasının ya da ödenmesi durumunda gecikme zammı ve gecikme faizlerinin silindiği, sadece ana borcun yapılandırıldığını belirten Takındı, bunun da önemli bir fırsat olduğuna dikkat çekti.

31 Ekim 2016 tarihinden sonra bu haktan yararlanılamayacağını belirten Edirne Belediyesi Mali Hizmetler Müdürü Ruhi Takındı, "Borcu olanlar mevcut kanun kapsamında birikmiş borçların gecikme zammı ve gecikme faizleri düşülerek sadece ana para borcunu yapılandırabilecek. Biz, kanun Resmi Gazete’de yayınlandıktan sonra borcu bulunan ilgili tüm kişi ve kurumlara mesaj göndererek borçlarını ödemeleri ya da yapılandırmaları konusunda çağrıda bulunduk. Şu anda Mali Hizmetler Müdürlüğümüzde bu fırsattan yararlanmak isteyen vatandaşlarımızın müracaatlarını alıyoruz. Yapılandırma hakkından yararlanmak isteyenler bir form dolduruyor ve borçlarını hemen o anda 2’şer ayda bir ödemek şartıyla 6 ile 36 ay arasında yapılandırabiliyor. Dileyenler bu borçlarını peşin olarak da yatırabilirler. Peşin ödemelerde de gecikme zammı ve gecikme faizleri düşülecek. Bu nedenle bu fırsatı borcu bulunan tüm vatandaşlarımızın iyi değerlendirmesini öneriyoruz." dedi.

EDİRNEJETHABER HABER MERKEZİ