Belediye İki Projesiyle Birinci

Belediye İki Projesiyle Birinci
Edirne Belediyesi, 83 projenin yer aldığı yarışmada 2 projesiyle birincilik ödülüne layık görüldü.

Tarihi Kentler Birliğinin 2016 Yılı Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması kapsamında düzenlenen 47 belediyenin katıldığı ve 83 projenin yer aldığı yarışmada Edirne Belediyesinin 2 projesi de birincilik ödülüne layık görüldü.

Tarihi Kentler Birliği tarafından düzenlenen 2015 Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme yarışmasına 47 belediye katıldı. Yarışmada 45’i uygulama, 38’i proje dalında olmak üzere 83 proje alanlarında uzman jüri üyeleri tarafından değerlendirildi. Yarışmaya Selimiye Camii Çevresi Projesi ve Kırkpınar Alanı Kentsel Tasarım Projeleri ile katılan Edirne Belediyesinin 2 projesi de jüri üyelerinden en yüksek notu aldı. 83 projenin içinde Edirne Belediyesinin 2 projesi de birinciliğe layık görüldü.

16-19 Kasım 2016 tarihlerinde Antalya’da düzenlenen YAPEX Fuarı kapsamında Antalya Expo Center'da gerçekleştirilen ödül töreninde Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Belediye Meclis Üyeleri Hakan Giyik, Yüksel Aksoy, Melek Yürük, Ahmet Karagülle, Ezgi Yetkiner, Ali Yazıcı ve ekibiyle birlikte yer aldı.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'ın Başkanlığını yaptığı Tarihi Kentler Birliğinin ödül töreni büyük ilgi gördü.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, ödüllerini Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan'ın elinden aldı. Edirne'yi geleceğe taşıyacak projelere imza attıklarını ifade ederek, "Bu gurur Edirne'nin" dedi. Tarihi Kentler Birliğinin önemine değinen Gürkan, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'a ve birliğin Yüksek Danışma Kurulunun başkanlığını yapan ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof.Dr. Metin Sözen’e teşekkür etti.

Yarışmada ödül alan belediyeler ve projeleri şu şekilde:

Birinci: Edirne Belediyesi (Selimiye Camii Çevresi Projesi ile Kırkpınar Alanı Kentsel Tasarım Projeleri).

İkinci: Hatay Büyükşehir Belediyesi (5. Mıntıka 1313 ve 1339 Parselleri Restorasyon Projesi).

Üçüncü: Kastamonu Belediyesi (2. Etap sokak Sağlıklaştırması ve Nasurullah Camii Çevresi Kentsel Tasarımı Projesi).

Dördüncü: Melikgazi Belediyesi (Arap Ocağı ve İpidai Mektebi Restorasyon Projesi).

Beşinci: Mersin Büyükşehir Belediyesi (Tarihi Kent Merkezi Düzenleme ve Tasarım Projesi).

Altıncı: Samsun Büyükşehir Belediyesi (Saathane Meydanı Kentsel Tasarım Projesi).

Yedinci: Seyhan Belediyesi (Av. Turan Arun Sokağı Sağlıklaştırma Projesi).

Sekizinci: Yüreği Belediyesi (Ölümsüzlük Şehri Misis Projesi).

EJH