Belediyeye ve Belediye Başkanına Eleştiri

Belediyeye ve Belediye Başkanına Eleştiri
Edirne'de 30 saate yakın süre boyunca aralıksız devam eden kar yağışıyla ilgili "Başkan sınıfta kaldı", "Belediye çalışmadı, başkan işini yapmadı" gibi eleştiriler yapıldı.

Edirne'de 30 saate yakın süre boyunca aralıksız devam eden kar yağışıyla ilgili "Başkan sınıfta kaldı", "Belediye çalışmadı, başkan işini yapmadı" gibi eleştiriler yapıldı.

EdirneJetHaber olarak sosyal medya üzerinde yaptığımız paylaşımlara yorum olarak gelen eleştirilerden bazıları "Belediye çalışmadı, başkan işini yapmadı. Malum vali de yok her yer kardı, kardan sonra ertesi gün çalışma başladı. Vali olaydı en azından vali geçer diye yollar açılırdı, sırf vali için.", "Belediyenin karla mücadelesini gördük, bir tane kar aracı bile yoktu.", "Doğuda görmediğim yer kalmadı. Orada bile bu kadar vurdumduymazlık yok. Burası Avrupa mı neresi?", "Başkan çıkıp açıklama yapmasaydın bari. Yalan söylemek nedir ya? Ara sokakları geçtim, ana caddeler bile bitik.""41 yaşındayım. Bu güne kadar böyle işini yapmayan bir belediye görmedim. Yazık Edirne'me.""Gün boyu dışarıdaydım, belediyeye ait bir hizmet görmedim. Lütfen gerçekçi ve samimi olunuz sayın başkan." "Kapatın belediyeyi gidin.", "Başkan da belediyesi de tökezledi." şeklinde oldu.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, bu gibi eleştirilere yanıt olarak, Edirne Belediye Meclis Salonunda düzenlediği basın toplantısında kar yağışının başladığı andan itibaren 280 kadar kişiden oluşan bir ekibin gece gündüz demeden çalıştığını söyledi.

Konuyla ilgili uzmanlığı olmayan kişilerin yersiz eleştirilerde bulunduğunu belirten Gürkan, "Pazar günü saat 03:00 sularında başlayan kar yağışı, bu sabah saatlerine kadar devam etti. Yani 30 saate yakın bir süre kar yağışı oldu. Kar bir bakıma güzelliktir, berekettir; eskilerin deyimiyle mikropların temizlenmesidir. Ama hem şehirler arası hem de şehir içi ulaşımda sıkıntılılar yaratır. Şimdi artık teknolojinin de gelişmesiyle beraber meteoroloji çok sağlıklı bilgiler veriyor. Edirne soğuğa alışkın bir şehir ama kara çok alışkın bir şehir değil. Bu anlamda biz kar yağışından önce 5 tane tuz serpme makinesi ve 4 farklı ekibimizle gece saat 03:00'den önce ana arterler ve dik rampalar olmak üzere her yeri tuzladık. Tabi vatandaşlarımız gerek sosyal medyadan gerekse farklı biçimlerde tepkilerini dile getiriyorlar." ifadelerini kullandı.

Ayrıca her konuda yersiz eleştiri yapıldığını belirten Gürkan, "Örnek vermek gerekirse, ekiplerimiz bir ağacı buduyor. Ardından bir vatandaşımız sosyal medyada bu ağacı katlettiniz, nasıl budadınız böyle diyor. Ben de soruyorum kendisine sizin uzmanlık alanınız nedir diye. Ya cevap vermiyor ya da çok farklı bir uzmanlık alanı oluyor. Halbuki bu ağaçları budayanlar orman mühendisi 20-25 yıldır bu işi yapan arkadaşlarımız. Bugüne kadar budanan ağaçlarda kuruyan ya da yeşermeyen bir ağacımız yok. Ama tabi dünyada en kolay iş başkasının işini yapmaktır. Bunu şu anlamda söylüyorum, belediyenin her alanındaki çalışanları bu işlerde uzmanlaşmış ekipler ve bu işleri yıllardır yapan insanlar. Dolayısıyla benim vatandaşlarımdan ricam, talebim şu; bırakınız bu uzman arkadaşlarımız işlerini yapsınlar. Şimdi bakıyorum belki de karı hayatında ilk defa gören ya da karla mücadeleye hiç katılmamış bir arkadaşım niye böyle tuzlama yaptınız diyor. Bir taraftan bakın 28 saat kar yağdı. Kar yağarken tuzlama yapılmaz mı, evet yapılır. Biz kar yağmadan tuzlamaya başladık. Çünkü bunun böyle yapılması gerekiyor. Bu işi 25-30 yıldır yapan arkadaşlarımız var, ilk defa yapmıyorlar. Dünyanın bütün şehirlerinde karın çok yağdığı ya da az yağdığı her yerde öncelikli hedef şehrin ana caddelerini ulaşıma açık tutmaktır. Ara sokaklara kar yağarken giremezsiniz. Öncelikle şehrin genel ulaşımını sağlarsınız. Ana sokakları açarsınız. Kar yağmadan önce dik rampaların çalışmasını yaparsınız. Ana arterlerdeki çalışmalarınız bittikten sonra ara arterlere girmeye başlarsınız." şeklinde konuştu.

Sosyal medya üzerinde yapılan eleştirilere değinen Başkan Gürkan, "Bizim tuzlama araçlarımız ilkel. Şimdi daha modernleşmiş olabilir. Çiftçilerimizin gübre saçmak için kullandığı araçları kullanıyoruz. Bir sosyal medya uzmanı arkadaşımız çekmiş fotoğrafını traktörün arkasında gübre makinesi içerisinde tuz dolu. Yağışın etkisiyle tuz kütle haline gelmiş tıkanmış görevli arkadaşımız da elindeki sopayla o kütleyi kırarak açmaya çalışıyor. Bir arkadaşımız da bunu paylaşmış, Edirne Belediyesinin tuzlama araçları diye. Evet, Edirne Belediyesinin tuzlama araçları bunlar. Yani amaç burada tuzun neyle atıldığı mı, yoksa tuzun atıldığı mı? Yani gübre makinesiyle değil de bilmem kaç bin liralık senede 2-3 kere kar yağışında karayolları tarafından kullanılan araçlarla atılınca ne oluyor? Gübre makinesiyle atarsak ne oluyor? Hakikaten ben de bazen anlamakta zorluk çekiyorum. Amaç ne? Amacınız Edirne Belediyesine saldırmaksa, buyurun saldırın sıkıntı yok. Edirne Belediye Başkanına saldırmaksa buyurun saldırın. Ama burada önemli olan hedefimiz olan tuzun yayılması sokaklara atılması ve yolların açılması değil mi? Efendim neymiş ilkel araçlarla yapıyormuşuz. Siz para bulursunuz daha iyisini yaparsınız ileride. Bizim şimdilik ekonomik gücümüz buna yetiyor. Ve bu amaca ulaşıyoruz bu araçlarla. Böyle anlamsız şeyler yaşıyoruz." şeklinde konuştu.