Bircan: Taşerona Verilen Sözler Tutulsun

Bircan: Taşerona Verilen Sözler Tutulsun
CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan AKP’nin CHP seçim beyannamesinden kopyaladığı taşeron işçilere kadro sözünü ne zaman tutacağını Meclis gündemine taşıdı.

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Erdin Bircan AKP’nin CHP seçim beyannamesinden kopyaladığı taşeron işçilere kadro sözünü ne zaman tutacağını Meclis gündemine taşıdı.

CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan kamudaki taşeron işçilere verilen kadro sözünün neden tutulmadığı Başbakan Binali Yıldırım’a bir soru önergesi ile sorarak, "yaklaşık 720 bin işçi verilen sözlerin tutulmasını beklemektedir" açıklamasında bulundu.

"BAŞBAKAN DA TAŞERON"

Taşeron yasasının geçmesinin Binali Yıldırım’a da yarayacağı ifade eden Bircan, "Taşeron işçilerin halinden en iyi anlayacak kişi aslında sayın Başbakan olmalı, çünkü kendisi de taşeron bir başbakandır." dedi.

Bircan önergesinde Cumhuriyet Halk Partisi’nin 19 Nisan 2015’te 7 Haziran Seçim Beyannamesini açıklayarak taşeron işçilere kadro sözü verdiğini hatırlatarak, "CHP’nin taşeron işçilere kadro sözünden 1 ay sonra dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu seçim sonrasında asli işi yapan bütün taşeronların kadroya alınacağını ilk defa dile getirmiştir." dedi.

"TAŞERON SÖZÜ DE DAVUTOĞLU İLE BİRLİKTE Mİ GİTTİ?"

Bircan, "En iyi bildikleri işi yapan AKP, bizim seçim beyannamemizde bulunan taşeron işçilere kadro düzenlememizi de aşırmıştır." diyerek, 10 Aralık 2015’te Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun 64. Hükümet 2016 Eylem Planı açıklamasında 3 ay içinde "Asıl işlerde çalışanların kamuda istihdamı sağlanacak" sözünü verdiğinin altını çizdi.

"22 Mart 2016 AKP Grup Toplantısında Başbakan Ahmet Davutoğlu, 'Bildiğiniz gibi asıl işlerde çalışanları seçim vaadi olarak kamuya alacağımızı vurgulamıştık. Bu sözümüzü yerine getirecek çalışmaları tamamladık. Böylelikle asli asıl işlerde çalışan personelimizi kamuya alıyoruz. Hayırlı olsun.' demişti. Davutoğlu'nun görevden el çektirilmesi sonrasında başbakan olan Binali Yıldırım da 27 Haziran 2016’da TRT Haber’de 'Taşeron işçileri için çalışmalarımız devam ediyor, yıl sonuna kadar halledeceğiz' demişti. Verilen sözlerle umutlanan taşeron işçilerimizin mağduriyetini artık duyun. Sözünüzü tutun." diyen Bircan şu sorulara yanıt aradı:

- Taşeronların kadroya geçirilmesi ile ilgili seçim vaadinizi neden tutmadınız?

- Aralık’ta 3 ay içinde çözeceğinizi söylediğiniz, martta çalışma bitti hayırlı uğurlu olsun dediğiniz taşeronların kadroya geçirilmesi sözünüzü kim veya kimler engelledi?

- Yoksa Başbakanlığı sona eren Ahmet Davutoğlu ile bu sözünüzü de unuttunuz mu?

- Taşeronların kadroya geçirilmesi konusunda en son 27 Haziran’da verdiğiniz sözü ne zaman tutacaksınız?


Kaynak: chp.org.tr/Haberler/4/bircan-taserona-verilen-sozler-tutulsun-28382.aspx