Bisikletlilerden Gürkan'a Ziyaret

Bisikletlilerden Gürkan'a Ziyaret
Bisikletliler, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan'ı ziyaret etti.

Edirne Kent Konseyi (EKK) tarafından gerçekleştirilen "Edirne Bisiklet Kenti Olmalıdır" başlıklı 24. Genel Kurul sonrasında Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ziyaret edildi. Ziyarete EKK Yürütme Kurulu Başkanı Ziya Gökerküçük ile bisiklet kulüp, dernek ve topluluklarını temsilen yapılan ziyarete Edirne Doğa Sporları Kulübünden (EDOSK) Birol Şentürk, Ahmet Tabakoğlu, Edirne Bisiklet ve Doğa Sporları Topluluğundan (EBİDOST) Mehmet Fidan, Modavizyon Bisiklet Grubundan (MODABİS) Nevzat Çakmaklı, Edirne Birlik Sanayi Birlikten (EGSBİRLİK) Ahmet Karakaş ve EKK Bisiklet Çalışma Grubu sözcüsü İsmail Demiray katıldı.

Kent Konseyleri Genel Kurullarında alınan kararları belediye başkanlığına veren heyet, önemli olan ilk 5 talebi sözlü olarak Belediye Başkanı Gürkan'a iletti:

"1. Avrupa'dan gelerek İstanbul istikametine uzanan uluslararası bisiklet yolunun da altyapısını oluşturacak olan kent içi bisiklet yolları turizm kenti olan Edirne'miz için gereklidir. Bu nedenle kentimizde yapılmasına başlanan Kuzey ve Güney Çevre Yollarında, bisikletlilerin de planlama sürecine alınması ve güzergahlara bisiklet yolunun da yapılması.

2. Karaağaç Mahallesi yolu kenarına yapılmış olan bisiklet yolunun iyi niyetle yapıldığı ve takdire şayan olduğu muhakkaktır. Ancak bağlantılarının eksikliği ve benzeri hatalarının düzeltilmesi.

3. Yasalara göre dört tekerlekli araçların kullandığı yollar bisiklet sürücüleri için de geçerlidir. Bunun sürücüler ve kamuoyu tarafından da bilinmesi için farkındalık yaratan eğitimler ve tabelalarla bilgilendirmeler yapılması.

4. Kentimizde yeniden düzenlenen Talatpaşa Caddesi'nde, yapılacağı dillendirilen Yeni TOKİ-Fakülte arası ile imara yeni açılacak bölgelerde bisiklet kullanıcılarının da planlamada olması ve standartlara uygun yollar yapılarak kent içi ulaşımda bisikletlilerin de olmasının sağlanması.

5. En çağdaş, ucuz ve ulaşılabilir ulaşım aracı olan bisikletin ve bisiklet sporunun önemini kavratmak, kentlilerimiz de farkındalık yaratmak gibi amaçlarla yıl boyunca çalışma yapabilmek için 2018 yılının 'Edirne Bisiklet Yılı' ilan edilmesi ve ilgili birimlerden bir komisyon oluşturularak yapılacakların planlanması."

Belediye Başkanı Gürkan ile heyet arasında geçen olumlu diyalog sonrasında, taleplerin olabilirliği konusunda görüş birliğine varıldı ve bisikletliler, belediyeye her konuda katkı sunabileceklerini belirtti. EJH