Bulgar ve Yunan Turist Azaldı

Bulgar ve Yunan Turist Azaldı
Edirne'deki sınır kapılarında yaşanan gurbetçi yoğunluğundan dolayı günübirlik olarak kente gelen Bulgar ve Yunan turistlerin sayısında azalma oldu.

Edirne'den Bulgaristan ve Yunanistan'a açılan sınır kapılarında gurbetçi yoğunluğu yaşanıyor. Günübirlik olarak kente alışverişe gelen Bulgar ve Yunan turist sayısında ciddi bir azalma meydana geldi.

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt; Bulgaristan'a açılan Kapıkule Sınır Kapısı ve Yunanistan'a açılan Pazarkule Sınır Kapısı'ndaki yoğunluk dolayısıyla Edirne'ye günübirlik gelerek alışveriş yapan Bulgar ve Yunan turistlerin sayısında düşüş yaşandığını söyledi. Zıpkınkurt: "Edirne'de başta cuma günleri kurulan sosyete pazarı olarak bilinen, Yunan ve Bulgar turistlerin büyük ilgisini çektiği ulus pazarı esnafı bu durumdan olumsuz etkilendi." dedi.

Gümrük kapılarında kuyrukta beklemek istemeyen Bulgar ve Yunan turistlerin alışveriş için Edirne'ye gelmediğini belirten Zıpkınkurt, Bulgar ve Yunan turist sayısında yüzde 40 azalma olduğunu ve bu durumun kent ekonomisini ciddi şekilde etkilediğini söyledi.

Zıpkınkurt; Yunan ve Bulgar turistin sınır kapılarındaki geliş ve gidişlerini sağlayacak ayrı bir peron açılması konusunda çalışma hazırladıklarını ve Trakya Gümrük Ticaret Bölge Müdürlüğüne sunacaklarını söyledi.

Ulus Pazarı Kooperatif Başkanı Bülent Resioğlu da, birkaç saatliğine Edirne'ye alışverişe gelen Bulgar ve Yunan turistlerin kapılarda saatlerce beklemek istemediklerini, gümrük kapılarındaki gurbetçi yoğunluğu sebebiyle pazara gelen Bulgar ve Yunan turist sayısında yüzde 60 azalma olduğunu ve durumun tüm kentin ekonomisine büyük yara verdiğini söyledi.