Çorlu'da Yolcu Treni Devrildi: Ölü ve Yaralılar Var

Çorlu'da Yolcu Treni Devrildi: Ölü ve Yaralılar Var
6 vagon, 362 yolcu ve 6 mürettebat ile Uzunköprü-Halkalı seferini yapan yolcu treninin 5 vagonu Tekirdağ'ın Çorlu ilçesi yakınlarında devrildi. Devrilen vagonda ölü ve yaralılar olduğu tespit edildi. Bölgeye ambulanslar sevk edildi.Aşırı...

6 vagon, 362 yolcu ve 6 mürettebat ile Uzunköprü-Halkalı seferini yapan yolcu treninin 5 vagonu Tekirdağ'ın Çorlu ilçesi yakınlarında devrildi. Devrilen vagonda ölü ve yaralılar olduğu tespit edildi. Bölgeye ambulanslar sevk edildi.

Aşırı yağışın etkisiyle rayların altındaki dolgunun çökmesi nedeniyle meydana gelen kazada 10 kişinin hayatını kaybettiği, 73 kişinin yaralandığı öğrenildi.

Kızılay'ın 104 ünite kanı afet bölgesine gönderdiği öğrenildi. Bölgeye Edirne ve İstanbul'dan da çok sayıda ekip yönlendirildi.

Bölgedeki kurtarma çalışmaları sürüyor.

TSK BÖLGEYE HELİKOPTER GÖNDERDİ

Türk Silahlı Kuvvetlerince Çorlu/Tekirdağ bölgesinde yaşanan tren kazasındaki yaralıların tahliye işlemlerine helikopterlerle destek sağlanıyor.

KIZILAY AFET EKİPLERİ BÖLGEDE

Türk Kızılayı'ndan yapılan açıklamada; kaza haberinin ulaştığı ilk andan itibaren harekete geçen Kızılay Afet ekiplerinin bölgede çalışmalarını sürdürdüğü belirtildi.

KRİZ MERKEZİ OLUŞTURULDU

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığından yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

"08 Temmuz 2018 tarihinde Uzunköprü-Halkalı arasında 6 vagon, 362 yolcu ve 6 personel ile seferini yapan 12703 trenin Balabanlı-Çorlu arası Km 162’de seyri esnasında, saat 17.00 sıralarında dizide bulunan 5 vagon raydan çıkarak devrilmiştir.

Kazanın aşırı yağmur yağışları nedeniyle menfez ile ray arasındaki toprağın boşalması nedeni ile meydana geldiği tespit edilmiştir. Arama kurtarma ekipleri kaza yerine intikal etmiştir. Yaralılara gerekli müdahaleler hızla yapılmaktadır.

İçişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı koordineli bir şekilde çalışmalar başlatılmıştır.

Sağlık Bakanlığının ambulans helikopterleri, İçişleri Bakanlığının kurtarma helikopterleri, olay yerine varmıştır. TCDD’ye ait vinçli kurtarma yardım ekibi Halkalı’dan hareket etmiş olup olay yerine gidiyor. Alpullu’dan Arama Kurtarma araçları da olay yerine sevk edilmiştir.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığında Müsteşar Suat Hayri Aka Başkanlığında kriz merkezi oluşturulmuştur. Çorlu’da ise Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan Başkanlığında kriz merkezi kurulmuş olup, bakanlığımız ile koordineli bir şekilde çalışmaları sürdürmektedir. Kaza ile ilgili gelişmeler yakıdan takip edilmekte olup konuyla ilgiyi yeni bilgiler edinildikçe gerekli açıklamalar kriz merkezimiz tarafından yapılacaktır."

(Son Güncellenme: 08.07.2018 - 21:48)