Cumhuriyet Başsavcılığından Demirtaş Açıklaması

Cumhuriyet Başsavcılığından Demirtaş Açıklaması
Edirne Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamada, tutuklu bulunan Selahattin Demirtaş ve Abdullah Zeydan ile ilgili bazı basın yayın organlarında çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

Edirne Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamada, Edirne F Tipi Cezaevinde tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve HDP Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan ile ilgili bazı basın yayın organlarında çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

Edirne Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan yazılı açıklamada, 'Edirne Cezaevi Müdürlüğünden Demirtaş'a küstah saldırı' başlıklarıyla yayınlanan haberlerin gerçeklerle hiçbir ilgisi olmadığı belirtildi. Yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:

"Edirne F Tipi Ceza İnfaz Kurumunda tutuklu bulunan Selahattin Demirtaş ve Abdullah Zeydan ile 12/11/2016 tarihinde görüşmek için gelen Avukat F.L.'nin üzerinde, cezaevine giriş esnasında yapılan aramada, kuruma sokulması ve bulundurulması yasak olan bir adet cep telefonu, bir adet sim kart ve bir adet hafıza kartı bulunduğu tespit edilmiş olup, görevli memurlar tarafından tutanak tutulmuş ve Cumhuriyet Basşsavcılığımız tarafından Avukat F.L. hakkında soruşturma başlatılmıştır.

Bazı basın yayın organlarında yer alan gerçeği yansıtmayan haberlerde, ilgili konu hakkında Edirne F Tipi Cezaevi Müdürlüğü tarafından bir açıklama yapıldığı, bahse konu tutanakta Selahattin Demirtaş ve Abdullah Zeydan'ın isimlerinin 'S.D.' ve 'A.Z.' şeklinde kodlanıp, silahlı terör örgütü üyeliğinden tutuklu bulunduklarına dair ibareler kullanıldığı iddia edilmiş ise de; Edirne F Tipi Ceza İnfaz Kurumu memurları tarafından düzenlenen 12/11/2016 tarihli tutanakta, 'Kurumumuzda tutuklu olarak barındırılan Selahattin Demirtaş ve Abdullah Zaydan...'  ibaresi yer almış, tutuklu bulundukları suçları belirten bir ifadeye yer verilmemiş, Selahattin Demirtaş ve Abdullah Zeydan'ın isimleri kodlanmamış, açık bir şekilde yazılmış olup, bu konuda  basın ve yayın organlarına 18/11/2016 tarih ve 2016/14 sayılı  mevcut basın açıklamamız dışında, daha önce Cumhuriyet Başsavcılığımız, Bakanlığımız ve Ceza İnfaz Kurumumuz tarafından  yazılı veya sözlü başka bir açıklama yapılmamıştır.

Bazı basın yayın organlarında çıkan haberlerin, izah ettiğimiz üzere, gerçeklerle hiçbir ilgisi yoktur. Tamamen yanlış bilgiler verilerek, kurumumuza karşı olumsuz algı oluşturmaya yönelik olarak yayımlandığı değerlendirilmiştir. Avukat F.L. hakkında başlatılan soruşturma devam etmektedir."

EJH