Cumhuriyet Başsavcılığından "FETÖ/PDY" Açıklaması

Cumhuriyet Başsavcılığından "FETÖ/PDY" Açıklaması
Edirne Cumhuriyet Başsavcılığından, Edirne genelinde yürütülen FETÖ/PDY soruşturmaları ve yargılamaları ile ilgili gerçek dışı bazı haberlere ilişkin yazılı açıklama yapıldı.Yapılan yazılı açıklamada, Edirne ilinde...

Edirne Cumhuriyet Başsavcılığından, Edirne genelinde yürütülen FETÖ/PDY soruşturmaları ve yargılamaları ile ilgili gerçek dışı bazı haberlere ilişkin yazılı açıklama yapıldı.

Yapılan yazılı açıklamada, Edirne ilinde faaliyet gösteren Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) ile ilgili soruşturma sonucunda düzenlenen Ana FETÖ İddianamesinin 15 Temmuz'dan önce Edirne 2. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildiği, bu dosya kapsamında tutuklu iş adamlarının tutukluluk halinin devam ettiği belirtildi.

Açıklamada; Edirne'de yürütülen soruşturmalar kapsamında Trakya Üniversitesi, İl Jandarma Komutanlığı, 54. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü, Adliye gibi kurumlardaki yapılanmanın büyük ölçüde çözüldüğü belirtildi.

Konuya ilişkin açıklamada; "Emniyet imamı olan M.K.'nin Cumhuriyet Başsavcılığımızca yürütülen soruşturma kapsamında tespit edilip tutuklandığı, Trakya'da bulunan sair illerle ilgili yapılanmaya dair etraflı açıklamaları devam ettiğinden yürütülen soruşturmaların akamete uğramaması için bu bilginin kamuoyu ile paylaşılmadığı, Edirne İl Emniyet Müdürlüğü bünyesindeki yapılanmanın çözülmesinden sonra bu şahsın diğer illerdeki yapılanmaya dair bilgilerinin tespiti için ilgili birimlere teslim edildiği, Edirne KOM Eski Müdürü E.E.'nin, süreçte FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü ile irtibatlı olduğu tespit olunduktan sonra, gözaltında bulunan şüphelilerin sayısı ve gözaltı odalarının kısıtlılığı da dikkate alınarak mevzuata uygun bir şekilde gözaltı işlemine tabi tutulduğu, soruşturmanın seyri ve selametine halel getirecek bir duruma imkanlar çerçevesinde neden olunmadığı gibi, bu konuda Cumhuriyet Başsavcılığımıza intikal eden bir ihbar ya da şikayet bulunmadığı, Cumhuriyet Başsavcılığımızın söz konusu terör örgütü yapılanmasıyla mücadele konusunda, devletin tüm kurumları ile etkin bir şekilde mevzuat çerçevesinde görevini yerine getirdiği, bazı basın yayın organlarında çıkan haberlerin yukarıda izah edildiği üzere gerçeklerle bir ilgisi olmadığı değerlendirilmiştir." denildi.

EJH