Dev Projede Sona Doğru

Dev Projede Sona Doğru
Edirne Belediyesi, Edirne'yi taçlandıracak projesini Edirne halkı ile buluşturmak için gün sayıyor. Kurulma çalışmaları devam eden Edirne Kent Belleği Müzesinde son etaba girildi.

Edirne Belediyesi, Edirne'yi taçlandıracak projesini Edirne halkı ile buluşturmak için gün sayıyor. Kurulma çalışmaları devam eden Edirne Kent Belleği Müzesinde son etaba girildi. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, müzeye halkın da desteğini sağlamak için halkın evlerinde sandık veya albümlerinde korudukları aile yadigarı eşya, belge ve doküman gibi materyalleri hibe etmek isteyenlerin belediyeye başvurmalarını istedi.

Trakya Kalkınma Ajansının 2015 yılı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında, Edirne Belediyesinin hazırladığı, "Tarihi Değerleri ile Yaşayan ve Yaşatılan Trakya" isimli proje başarılı bulunarak, Belediyeye ait Hafızağa Konağının, "Edirne Kent Belleği Müzesi" olarak düzenlenmesi için çalışmalar başlatılmıştı. Bodrum dahil 3 katlı Hafızağa Konağında başlatılan çalışmalarda son aşamaya gelindi.

"KENTİN KÜLTÜREL KİMLİĞİNE YAKIŞIR MÜZE"

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, göreve geldiklerinde Edirne halkına verdikleri kent müzesi sözünü hayata geçirecekleri için gurur duyduklarını söyledi. Osmanlı’ya başkentlik yapmış bir kentte kent müzesi olmamasının büyük bir eksiklik olduğunu, bu amaçla açık hava müzesi konumundaki başkent Edirne’ye kent belleği müzesini kazandırmak için harekete geçtiklerini belirten Gürkan, 2015 yılında Trakya Kalkınma Ajansına, "Tarihi Değerleri ile Yaşayan ve Yaşatılan Trakya" isimli projeyi sunduklarını ifade etti. Gürkan, "Müzede Edirne kentinin kuruluşundan bugüne kadar tarihi, coğrafi, kültürel, sosyal, ekonomik, ticari ve turistik yapısına ilişkin gelişimi ve bu gelişim süreci içinde önem arz eden şahıslar, olaylar ve kentin kırılma dönemlerine ilişkin araştırmalar ve bu araştırmalar yoluyla tüm sergi ve sunum alanlarında yer alacak bilgi ve belgeler ile görsel objeler, eserler ve envanterler yer alacak. Edirne kent tarihinin ve kültürel birikiminin, bilgilendirme panoları, belge, obje ve dijital sunumlar ile desteklenerek aktarılacağı ve Edirnelileri kendi değerleriyle yeniden buluşturacak projemiz tamamlandığında, şehrimiz kültürel kimliğine yaraşır bir müze kazanacak." dedi.

"GEÇMİŞTEKİ İZLER BUGÜNE TAŞINACAK"

Edirne Kent Belleği Müzesinin Edirne halkının ortak değeri olacağını kaydeden Gürkan, bu amaçla müzede sergilenmek üzere vatandaşlardan da gönüllü destek istediklerini belirtti. Edirne halkına seslenen Gürkan, "Edirne’ye kentin geçmişteki izlerini bugünlere taşıyan bir müze kazandırıyoruz. Kısa bir süre sonra Edirne Kent Belleği Müzesini hizmete alacağız. Müzede Edirne’de ilk çağlardan başlayarak, Traklar, Odrisler, Doğum Roma İmparatorluğu ve Osmanlı İmparatorluğunun tümünü kronolojik sırayla yer vermeye çalıştık. Edirne'nin öne çıkan unsurlarını da değerlendirdik; gastronomi, matbaa, Fatih Sultan Mehmet ve Cumhuriyet Döneminde yapılanları bilgi, belge, fotoğraf, video ve maketlerle müzemizi donatıyoruz. Ancak burada halkımızın da desteğini istiyoruz. Kent Belleği Müzesi koleksiyonuna kazandırmak amacıyla gönüllü olarak aile yadigarı eşyaları, belge ve fotoğraf gibi materyalleri hibe etmek isteyen vatandaşlarımızdan destek bekliyoruz. Ben bu müzenin, belediye-vatandaş işbirliğinin en önemli göstergesi olacağına inanıyorum. Onlardan bize emanet edilen ve kentimizin tarihini yaşatan her türlü materyal müzemizde sergilenecek. Bu sayede müzemiz tarihimizi daha zengin olarak yansıtacak." şeklinde konuştu.

Müzeye bu şekilde katkı yapmak isteyenlerin Belediye Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğüne ulaşmaları gerektiğini kaydeden Gürkan, bu materyallerin tutanakla teslim alındıktan sonra müzenin demirbaş kayıtlarına gireceğini belirtti. Gürkan ayrıca müze ile ilgili bir internet sitesinin hazırlandığını; bu sitede müze koleksiyonu ile Edirne ile ilgili tüm bilgi, belge ve dokümanların dijital olarak yer alacağını ifade etti.

EJH