Doğayı Korumak İçin Sınır Ötesi İşbirliği: EDİKAB'a 186 Bin Euro

Doğayı Korumak İçin Sınır Ötesi İşbirliği: EDİKAB'a 186 Bin Euro
Bulgaristan-Türkiye Sınırötesi İşbirliği Projesi kapsamında ''Daha İyi Çevre İçin Bölgesel Girişimler'' toplantısı düzenlendi.

Avrupa Birliği Bakanlığının ulusal otorite görevini yürüttüğü Interreg-IPA Bulgaristan-Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programı’nın birinci teklif çağrısı kapsamında Bulgaristan’ın Macarovo Belediyesi liderliğinde ve Edirne Katı Atık Yönetim Birliğinin (EDİKAB) ortaklığı ile uygulanmakta olan CB005.1.12.008 sayılı “Doğayı Korumak için Atık Yönetim Kapasitesinin Geliştirilmesi” isimli proje kapsamında “Daha İyi Çevre için Bölgesel Girişimler” konulu toplantı Macarova Belediyesinde gerçekleştirildi.

Düzenlenen toplantıya, EDİKAB'a üye Edirne, Havsa, Lalapaşa ve Süloğlu Belediyelerinin çevre, atık yönetimi ve Avrupa Birliği projeleri konularında çalışan personelleri ile Macarova Belediyesinin proje ekibi ve Bulgaristan Çevre Bakanlığı Haskovo İl Temsilciliğinden uzmanlar katıldı.

Toplantıda Macarovo Belediyesi ve EDİKAB'ın proje kapsamında bu zamana kadar yaptıkları çalışmalar katılımcılara tanıtıldı. EDİKAB'a üye Edirne, Lalapaşa, Havsa, Süloğlu Belediyeleri çalışma alanları içerisinde yer alan çevresel durumlarını anlatan birer sunum gerçekleştirdi.

Toplantının ikinci gününde Bulgaristan Çevre Bakanlığı Haskovo İl Temsilciliği uzmanları atık yönetimindeki yönetmeliklere ilişkin bilgilendirici sunumlar gerçekleştirdiler.

Çevrenin korunması, dengeli ve sürdürülebilir kalkınmayı sağlamaya yardımcı olmak amacıyla 2016 yılında Interreg-IPA Bulgaristan-Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programı’nın birinci teklif çağrısına başvuru yapılan “Doğayı Korumak için Atık Yönetim Kapasitesinin Geliştirilmesi” isimli ortak proje 21 Mart 2017 tarihinde uygulanmaya başladı. 24 aylık uygulama süresi ile 20 Mart 2019 tarihinde sona erecek olan projede, küçük ölçekli yatırım faaliyetleri ile çevre konusunda eğitimlere yönelik çalışmalar yer alıyor. Proje kapsamında Edirne’de 2018 Mayıs ayında ilkokul 4 ve 5. Sınıflardan 150 öğrenciye EDİKAB Tesisleri'nde atık türleri ve atıkların bertaraf yöntemleri hakkında eğitim verilerek tesiste üniteleri uzmanlar eşliğinde incelemeleri sağlanmıştı.

EDİKAB'A 186 BİN EURO

Projenin yatırım faaliyeti olarak EDİKAB’a alınacak 3 adet iş makinesi için Prag ihale usullerine göre ihale gerçekleştirilerek sözleşmesi imzalandı. Bu kapsamda, 2019 yılı Ocak ayında 1 adet nokta dönüşlü yükleyici, 1 adet backhoe loader, 1 adet traktör EDİKAB'a teslim edilecek. Proje kapsamında Bulgaristan’ın Macarovo Belediyesine ise katı atıkların toplanması için 1 adet çöp kamyonu, 1 adet sokak temizlik aracı, 100 adet ayrıştırma konteynırı alınacak ve halka yönelik atıkların ayrı toplanmasına yönelik 30 ayrı eğitim düzenlenecek. Edirne’de ve Macarovo’da iki ortağın üyelerine yönelik de gerçekleştirilecek eğitim ve konferanslar da projede yer alıyor. 364.291 Euro toplam bütçeye sahip proje kapsamında, EDİKAB, gerçekleştireceği faaliyetler için bütçeden 186.046 Euro alacak.