Edirne Asker Hastanesi Şehitliği'ne Ödül

Edirne Asker Hastanesi Şehitliği'ne Ödül
Edirne Asker Hastanesi Şehitliği, 'Şehir Ödülleri Türkiye' isimli ödül töreninde Koruma Ödülü'ne layık görüldü. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Çanakkale Şehitliği'nden sonraki en büyük şehitliğin Edirne Asker Hastanesi Şehitliği olduğunu söyledi. 

22 Mayıs 2015 tarihinde düzenlenen törenle hizmete sunulan Edirne Asker Hastanesi Şehitliği, 'Şehir Ödülleri Türkiye' isimli ödül töreninde Koruma Ödülü'ne layık görüldü. Ödül törenine katılan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Çanakkale Şehitliği'nden sonraki en büyük şehitliğin Edirne Asker Hastanesi Şehitliği olduğunu söyledi.

'Yaşayan Şehirler Platformu' ve Dokuz Eylül Üniversitesi iş birliğinde; Kalkınma Bakanlığı ve Kültür Turizm Bakanlığının destekleriyle İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Sabancı Kültür Sarayı'nda 'Şehir Ödülleri Türkiye' adıyla ödül töreni düzenlendi. Edirne Belediyesi, Edirne Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ile Türk Şehitlikleri İmar Vakfının işbirliğiyle yapılan ve 22 Mayıs 2015 tarihinde düzenlenen törenle hizmete sunulan Edirne Asker Hastanesi Şehitliği, 'Şehir Ödülleri Türkiye' isimli ödül töreninde Koruma Ödülü'ne layık görüldü.

Türkiye'nin ikinci büyük şehitliği olan Edirne Asker Hastanesi Şehitliği, jüri üyeleri tarafından 'Umut Işığı Temalı Paydaş Ödülleri' kategorisinde değerlendirildi. Jüri üyelerini derinden etkileyen şehitlik, 'Koruma Ödülü'ne layık görülerek 'Yılın Koruma Projesi' seçildi.

Yaşayan Şehirler Platformu Başkanı Alper Akın: "Edirne Asker Hastanesi Şehitliği; hikayesi, sizin aziz şehitlerimiz ile ailelerini buluşturma çabanız, böyle bir değeri yok olmaktan kurtararak koruma altına almanız her birimizi çok etkilemiş ve duygulandırmıştır. Bu bağlamda 'Koruma Ödülleri' kategorisinde ödüllendirilmenize karar verilmiştir." ifadelerine yer vererek Gürkan'ı ödül törenine davet etmişti.

"5 BİN 5 ŞEHİDİMİZE ULAŞTIK"

Ödül töreninde konuşan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan: "Edirne halkı adına hepinizi saygıyla selamlıyorum. Yahudi, aylak kaldıkça eski defterleri karıştırırmış. Bir gün Edirne Şehit Aileleri Derneğinin Başkanı geldi ve biz bir çalışma başlattık. Türk Şehitlikleri İmar Vakfına ulaştık. Buraya özgün bir çalışma yaptık. Çanakkale’den sonra ikinci büyük şehitliği Edirne’ye kazandırdık. 52 bin şehidimizden 5 bin 5 tanesinin kayıtlarını bulduk. Ardından 5 bin 5 şehidin tümünün muhtarlıklarına birer mektup gönderdik. Köyünüzde, kasabanızda, ilçenizde şu isimde bir aile var mı? Ve 800 aile gözyaşları içinde geri döndü. Şehitliğin inşaatı sırasında bir gün Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu geldi. Kendisine Edirne Belediyesinin çalışmalarını anlatırken şehitlikten de bahsettik. Bakan Eroğlu o sırada dedi ki; 'Benim dedem de gitmiş dönmemiş'. Bilgileri söyledi. Veysel Bey, bugün Edirne’ye her geldiğinde dedesinin mezarını ziyaret ediyor. Binlerce insan Balkan Savaşlarından başlayarak, ülkemizi korumak adına canını veren şehitlerimize gelerek saygılarını sunuyorlar. Bizde Türkiye Cumhuriyetinin serhat şehri, sınır şehri olarak bundan gurur duyuyoruz. Başta Mustafa Kemal olmak üzere bu toprakları bize vatan yapan aziz şehitlerimizi saygı, minnet rahmetle anıyorum." dedi.

ÖDÜLLÜ ŞEHİT AİLELERİ DERNEĞİNE ARMAĞAN ETTİ

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, daha sonra Edirne Şehit Aileleri Derneği Başkanı Faruk Çiftçi, Başkan Yardımcısı Feridun Tunca ve önceki dönem başkanı Ali Vardar ile birlikte basın toplantısı düzenledi. Ödül töreni sırasında sunucunun 'Bugün verilen en anlamlı ödül bu' diyerek kendilerini sahneye davet ettiğini belirten Gürkan: "Ödül olarak bir kandil verildi. Bu kandil, Kültür Bakanlığından izin alınarak, Efes'te bulunan tarih öncesi kandillerden birinin aynısı olarak yapılmış. 4 bin yıl önce kullanılan bir kandil bu. Bu kandili; ülkemizi, bekamızı, milli birliğimizi, vatanımızı sonsuza kadar aydınlatması dileğiyle bize verdiler. Ben de aynı duygularla şehit ailelerini temsil eden Şehit Aileleri Derneğine onurla ve gururla bu ödülü takdim ediyorum. Çünkü bu ödülün gerçek sahibi onlar." diye konuştu.

"BU ŞEHİRDE BİZE İLK İNANAN RECEP GÜRKAN OLDU"

Edirne Şehit Aileleri Derneği Başkanı Faruk Çiftçi: "Derneğimiz 4 ana temel üzerine kurulmuştur: aziz şehitlerimizin anıları yaşatmak, şehitlerimizin değerli ailelerinin özlük haklarını korumak, şehitlerimizin emaneti yavrularımızın eğitimlerine katkı sağlamak ve Edirne’de yer alan cumhuriyet öncesi şehitleri ve şehitliklerin isimlerini gün yüzüne çıkartmak. 2 bin 167 üyesi olan bir sivil toplum örgütüyüz. Bir kitap hazırlamak için yolla çıktık. Edirne tarihindeki şehitlerin isimlerini bir kitapta toplamak istedik. Bir şehitlik projesine dönüştü. Başkan Gürkan'dan destek istedik. Bize 'Siz başlayın ben sizin arkanızdayım. Siz nerede tökezlerseniz, ben sizi sırtıma alır, götürürüm. Pes etmeyin, yolda kalmayın.' dedi. Bir kez daha kendisine canı gönülden teşekkür ediyorum. Bu şehirde bize ilk inanan isim Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan oldu. Rengimiz karardı. Ruhumuz kararmadı." ifadelerine yer verdi. EJH