Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan Net Konuştu

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan Net Konuştu
FETÖ/PDY davasının sanıklarından örgütün 'il imamı' Ömer Sezgin ile cemaat okulunda görüştüğü iddianamede yer alan Edirne Belediye Başkanı CHP'li Recep Gürkan, bu görüşmelerin seçim kampanyası sırasında 'oy istemek' için yapıldığını söyledi.

FETÖ/PDY davasının sanıklarından örgütün 'il imamı' Ömer Sezgin ile cemaat okulunda görüştüğü iddianamede yer alan Edirne Belediye Başkanı CHP'li Recep Gürkan, bu görüşmelerin seçim kampanyası sırasında 'oy istemek' için yapıldığını söyledi.

Recep Gürkan'ın konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, "İnternette ve bugünkü bazı yerel gazetelerde Edirne’de yürütülen darbe soruşturmasıyla ilgili bir haber yayınlandı. Anladığım kadarıyla darbe soruşturmasının savcılık iddianamesi 15 Temmuz’daki kanlı darbe girişiminden önce hazırlanmış. Edirne’deki cemaatin imamıyla birkaç kez görüştüğüm, cemaatin seçimden önce bir çalışma yaptığı iddia edilmiş. Edirne’de anket yapıldığını, bu ankette CHP’nin adayı Recep Gürkan’ın önde gittiği ve dolayısıyla oyların Recep Gürkan’a verilmesi için bir çalışma yapıldığı söylenmiş. Biz siyasetçiyiz, seçim zamanı herkese gider oy isteriz. İş yerlerine, kurumlara, esnaflara, oy kullanan herkese gider oy isteriz. 

Hayatım boyunca hiç gizli saklı iş yapmadım. Arkadaşlarıma seçim zamanı nerelere gittiğimizi çıkartmalarını istedim. Edirne’de o dönemde üç kolej vardı. Üçüne de gitmişiz, okul yöneticileri karşılamış. Ticaret Odasına, dönemin başsavcısına, Edirne Barosu’na, TREDAŞ’a, İl Özel İdareye, Vergi Dairesine, Defterdarlığa gitmişiz. Cemaatin okuluna da gitmişiz. Oturup sohbet etmişiz. Ömer isimli bey ilk geldiğimizde yokmuş, sonra gelmiş sohbet etmişiz.

Nedir yapılmak istenen bilmiyorum. Hep beraber göreceğiz. Bu iddianamelerin ardından bizim beklentimiz şu; bazı gazetecilerin isimlerini de bulunduğu FETO’nun telefon dinlemeleriyle ilgili bir çalışması vardı. Gökhan Tuzladan vardı, ben vardım. Siyasetçi olarak, seçim zamanlarında vatandaşlardan oy istemeyi sürdüreceğiz. Gazeteci nasıl haberin peşinden koşuyorsa, biz de oyun peşinden koştuk ve koşmaya da devam edeceğiz. 3 yıl önce Edirne’yle ilgili tapelere destek verenlerin de önümüzdeki günlerde iddianamelerde yer alacağını düşünüyorum. FETO çetesinin gücünden faydalanarak kendilerine imtiyaz, çıkar sağlayanlar Edirne’de kurulmuş bulunan emniyetin, belediyenin, gazetecilerin içinde yapılanmış o örgüt mutlaka ortaya çıkacak. Hiç isim söylemeye gerek yok; bunların kim olduğunu herkes biliyor. Hayatımız boyunca kimseyi tehdit etmedik, tehditte de boyun eğlemedik. Hiç ucuz numaraları yemedik, yine yemeyeceğiz." sözlerini kullandı.

GÜRKAN'DAN GENELEV ÖRNEĞİ

Bir siyasetçinin toplumsal anlamda hoş görülmeyen yerlere bile gidip oy isteyeceğini belirten Başkan Gürkan, "Geçmişte bir adayımız oy istemek için geneleve gitmişti. Geneleve oy istemeye gidince genelev çalışanı olmadığımız gibi sanayideki torna ustasına gidip oy istediğiniz de tornacıda olmazsınız. Cemaatin okuluna gidip oy istediğinizde cemaatçi, sağcıların okuluna gittiğinizde sağcı, solcuların okuluna gittiğinizde de solcu olmazsınız. Edirne’deki bütün vatandaşlarımız biliyor ki; Edirne’de yıllardır başında bulunduğu kurumun var olan gücünü kendi kişisel çabası için kullanmayı alışkanlık haline getirmiş olanlar bu gücün ellerinden gitmeye başlamış olmasının kaygısıyla böyle şeyler yapıyorlar. Çok açık söylüyorum hiç umurum da bile değil. FETO’cu ile konuşurken de, sağcıyla konuşurken de, solcuyla konuşurken de hep açık konuşmuşumdur." sözlerini kullandı.

"BENİ YİNE TEHDİT EDEBİLİRLER, HAKKIMDA DOĞRU YALAN, OLUMLU OLUMSUZ BİR SÜRÜ HABER YAZABİLİRLER..." 

Göreve başladığında Gazeteci Gökhan Tuzladan'ın belediyede yasaklı olduğunu ve basın toplantılarına alınmadığını belirten Başkan Gürkan, görevde olduğu sürece belediye binasında hiçbir gazetecinin yasaklanmayacağını belirtmişti. Bunun bir prensip meselesi olduğunu söyleyen Gürkan, "Kimin iyi gazeteci, kimin kötü gazeteci, kimin işini iyi yaptığı, kimin işini iyi yapmadığı konusunda değerlendirme yapma haddine sahip değilim. O hadde sahip olan okurlarıdır. Benim kapım, ben başkan olduğum sürece, bütün basın mensuplarına açık oldu. görev sürem boyunca bütün basın mensuplarına açık olamaya devam edecek. Yasalarımıza göre bir gazete kurulmuşsa o gazeteyi bu belediyenin basın toplantılarına çağırırım, çağırmaya devam edeceğim. Beni yine tehdit edebilirler, hakkımda bir sürü haber yazabilirler; doğru yalan, olumlu olumsuz; kahve, kafe, meyhane köşelerinde dedikodum yapılabilir ama asla bu prensibimden vazgeçmeyeceğim." sözlerini kullandı.

"CEMAAT, EDİRNE'DE BEN ÖNDE ÇIKTIĞIM İÇİN BANA DESTEK OLMA KARARI ALMIŞ"

Başkan Gürkan, "2014 seçimleri öncesinde bu çok konuşulan bir olaydı. Cemaat bütün Türkiye’de AKP’nin karşında kim güçlüyse o kişiye oy vereceğini açıklamıştı. Edirne’de anket yapılmış ben önde çıktığım için de bana destek olma kararı almışlar. Bir başka ilde MHP, bir başka ilde HDP belki de.

Bu bina da dahil, 17-25 Aralık soruşturmalarında oluşturulan Bermuda Şeytan Üçgeni; basın, emniyet ve belediye içinde yapılanlar ortaya çıkacak. Siyaset o da çıkacak. Üçgen derken belki de çok kenarlı belki altıgen, belgi sekizgen. Bunların hepsi ortaya çıkacak. Türk Adaleti hem bu işin doğrudan bu işin içinde olanları, hem de çok uzun yıllar yaptığı gibi perdenin gerisinden oynatılan kuklacıları da ortaya çıkartacak. Çıkacak bunlar hiç kimse merak etmesin, telaş yapmasın.

Birilerin istediği gibi olmadım, birilerin istediği gibi işe adam alıp, işten adam atmıyorum. Toplantılara şunu çağırıp, çağırmıyorum. Her türlü telkini dinlerim ama kararı ben veririm." dedi.