Edirne Belediyesi, Toplu Taşıma İstişare Toplantısına Katıldı

Edirne Belediyesi, Toplu Taşıma İstişare Toplantısına Katıldı
Edirne Belediyesi, Muğla Büyükşehir Belediyesi iş birliğinde düzenlenen ‘Belediyelerde Toplu Taşıma İstişare Toplantısı’na tek il belediyesi olarak katıldı. Türkiye Belediyeler Birliği Ulaşım Komisyonu Başkan Yardımcısı...

Edirne Belediyesi, Muğla Büyükşehir Belediyesi iş birliğinde düzenlenen ‘Belediyelerde Toplu Taşıma İstişare Toplantısı’na tek il belediyesi olarak katıldı. Türkiye Belediyeler Birliği Ulaşım Komisyonu Başkan Yardımcısı olarak da görev yapan Edirne Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürü Erdal Uygun, Edirne’de toplu taşımada yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Toplu ulaşımda yaptığı çalışmalarla Türkiye’ye örnek olmaya çalışan Edirne Belediyesi, büyükşehir belediyelerinin yer aldığı ‘Belediyelerde Toplu Taşıma İstişare Toplantısı’na tek il belediyesi olarak katılmanın gururunu yaşadı. Türkiye Belediyeler Birliği Ulaşım Komisyonu Başkan Yardımcısı olarak da görev yapan Edirne Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürü Erdal Uygun, toplam 4 oturumun 2’sinde sunum yaparak, diğer belediyeleri çalışmalar hakkında bilgilendirdi. Raportörlük ve kapanış oturumunu da gerçekleştiren Erdal Uygun, belediyelerin bu tür toplantılarla bir araya gelmeleri ve sorunlarını istişare etmelerinin faydalı olacağını söyledi.

Üç gün süren toplantıda; Ücretsiz Seyahat Teşviki Hakkında Yönetmelik Hazırlığı ve Beklentiler, Engelli Erişim Sürecinde Toplu Taşıma Araç Modernizasyonu, Karayolu Taşıma Mevzuatına Göre Belgelendirilen Araçların Toplu Taşıma Sistemine Entegrasyonu ve Denetimi ile Toplu Taşıma Yönetimi başlıklı dört oturum düzenlendi. Üçüncü gün katılımcılardan gelen öneriler doğrultusunda oluşturulan toplantı sonuç bildirgesi sunuldu.

Toplantıda toplu taşımanın sübvansiyonu konusunda rapor hazırlayacak, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına iletilmek üzere 65 yaş üstü ve diğer ücretsiz seyahat hakkına ilişkin gelir desteği raporu hazırlayacak ve toplu taşımanın belediye ve şirketlerince yürütülmesine ilişkin çalışmalar yapacak komisyonlar oluşturuldu.