Edirne, Dünya Sıralamasında 61'inci Sırada

Edirne, Dünya Sıralamasında 61'inci Sırada
Dünyanın en çok turist alan 100 şehri raporunda Edirne, 61'inci sırada yer aldı.

Bağımsız stratejik pazar araştırması sunmada dünyanın önde gelen şirketi Euromonitor International, ‘Dünyanın en çok turist alan 100 şehri’ raporunda Edirne 3 milyon 190 bin 400 turist sayısı ile 61. sırada yer aldı. Edirne turist sayısını bir önceki yıla göre yaklaşık 100 bin arttırdı. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne'nin 10 milyon turist sayısına ulaşacağını belirtti.

80'den fazla ülkede bulunan analiz uzmanları, bütün önemli eğilim ve faktörler üzerine olan pazar araştırmaları yapan; güvenilir raporlar ve günlük güncellemeler ile neredeyse dünyadaki tüm kuruluşlar için temel kaynak haline gelen Euromonitor International, 2015 yılı için hazırladığı raporu sundu.

TÜRKİYE’DEN 4 ŞEHİR SIRALAMAYA GİRDİ

Dünyanın en çok turist alan 100 şehri sıralamasına Türkiye’den 4 şehir girdi. Euromonitor International’ın raporuna göre 12 milyon 414 bin 600 turist sayısı ile İstanbul 8’inci sırada, Antalya 10 milyon 868 bin 700 turist sayısı ile 12’nci sırada, Edirne 3 milyon 190 bin 400 turist sayısı ile 61’inci sırada, Muğla ise 3 milyon 81 bin 500 turist sayısı ile 62’nci sırada yer aldı.

2014 yılındaki raporla karşılaştırıldığında turizm cenneti olarak bilinen Antalya ve Muğla’daki turist sayısında azalma görülürken, İstanbul ve Edirne’deki turist sayısı bir önceki yıla göre artış gösterdi.

2014 yılında Edirne’ye gelen 3 milyon 90 bin 900 turist sayısı 2015 yılında 100 bin artarak 3 milyon 190 bin 400’e ulaştı. Edirne’deki turist sayısı yüzde 3.2 oranında artış, İstanbul’daki turist sayısı yüzde 3.2 oranında artış; Antalya’da turist sayısı yüzde 5.5 oranında azalma, Muğla’da turist sayısında yüzde 6.7 oranında azalma görüldü.

"BU RAPORLAR EDİRNE İÇİN UMUT VERİCİ"

Dünyanın en çok turist alan 100 şehri sıralamasında Edirne’nin 61’inci sırada yer almasının kent için umut verici olduğunu dile getiren Gürkan, "Euromonitor tarafından 2015 yılı çalkantılı bir yıl olarak değerlendirildi. Bu çalkantılardan en çok etkilenen ülkelerin başında biz varız. 2015 yılı Türkiye için oldukça kötü geçti. Terör olaylarının bitmediği bir yıl oldu. Tüm bunlara rağmen Edirne’nin dünya sıralamasında 61. sırada yer alması ve gelen turist sayısının bir önceki yıla göre artması umut verici." diye konuştu.

"HEDEF 10 MİLYON TURİST"

Edirne’deki 3 milyondan fazla turist sayısını önümüzdeki beş on yıl içinde 10 milyona çıkartmayı hedeflediklerini anlatan Gürkan, "Edirne Belediyesi olarak gerçekleşeceğine gönülden inandığımız bu hedefimizi her zaman dile getirdim. Edirne’nin geleceğini turizm üzerine kuruyoruz. Bununla ilgili çalışmalarımızı, hedeflerimizi şimdiden belirledik. Bu amaçla Edirne’ye yeni destinasyonlar kazandıracak projelerimizi hayata geçiriyoruz. İnanıyoruz ki; Edirne her geçen gün yükselmeye devam edecek, hak ettiği noktaya gelecektir." diye konuştu.

"EDİRNE TURİZMİ ARAŞTIRMA GRUBUNDA DÜNYA ÇAPINDA LİTERATÜRE YÖN VEREN KİŞİLER BULUNUYOR"

Edirne’nin turizmden daha fazla yararlanabilmesi için Edirne Belediye Başkanlığının 2016 yılında Edirne Turizmi Araştırma Grubu kurduğunu anlatan Gürkan, "Araştırma grubunda turizm alanında dünya çapında araştırmaları olan ve literatüre yön veren kişiler bulunuyor. Asıl amaç Edirne şehrinin sahip olduğu turizm potansiyelini değerlendirmek, eksiklerini ortaya çıkarıp yeniden ele almak, pazarlama raporunu sunmak, sürdürülebilir sonuç çıkarabilmektir. Araştırma ekibinde Dr. Donald Getz (Calgary Üniversitesi, Haskayne İşletme Fakültesi, Kanada) Dr. Phil Cameron (Kral Abdülaziz Üniversitesi, Turizm Enstitüsü, Sürdürülebilir Kalkınma Birimi Müdürü), Dr. Frederic Thomas (Paris Üniversitesi), Dr. Ali Bavik (Turizm Araştırmaları Enstitüsü Makao'da Yardımcı Doçent), Dr. Arıl Cansel (Gazi Üniversitesi), Dr. Erdoğan Ekiz (Kral Abdülaziz Üniversitesi, Turizm Enstitüsü, Suudi Arabistan) ve Edirne Belediyesinden Aydemir Ay yer almaktadır." dedi.

EJH