Edirne, TKKB Başkanlığına Seçildi

Edirne, TKKB Başkanlığına Seçildi
Trakya Kent Konseyleri Birliği (TKKB) olağan genel kurulu yapıldı. Genel kurulda TKKB Başkanlığına, Edirne Kent Konseyi Başkanı Ziya Gökerküçük seçildi.

Trakya Kent Konseyleri Birliği (TKKB) olağan genel kurulu, Tekirdağ'ın Süleymanpaşa ilçesinde kent konseyinde yapıldı.

Mevzuat gereği her kent konseyinin en fazla 3 delegeyle katıldığı seçimli genel kurula 14 kent konseyinden 33 delege katıldı. Toplantıyı Süleymanpaşa Kent Konseyi Genel Sekreteri Selda Kara açtı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı sonrasında 2015 yılı Ocak ayından beri TKKB Başkanlığını yürüten Ufuk Bekir Ersöz yapılan çalışmaları anlattı. Ersöz, kurumsallaşma anlamında düzenli olarak çalışıldığını ve yapılan toplantılarda uzman görüşleri alınarak üyelerin bilgilendirildiğini söyledi. Trakya Platformu ile de sıkı işbirliği yapıldığını belirten Ersöz, Trakya'nın bir bütün olarak korunmasında kent konseylerinin önemli olduğunu sözlerine ekledi.

Oluşturulan divan kuruluna Süleymanpaşa Kent Konseyi Başkanı Ufuk Bekir Ersöz, Edirne Kent Konseyi Başkanı Ziya Gökerküçük ve Kırklareli Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyesi Erol Özkan seçildi. TKKB Başkan ve Yürütme Kurulu seçimleri yapıldı. Başkanlığa Edirne Kent Konseyi Başkanı Ziya Gökerküçük seçildi.

7 kişiden oluşan Yürütme Kurulu üyeliğine ise; Kırklareli Kent Konseyi Başkanı Seyfi Meriç, Keşan Kent Konseyi Başkanı Necmettin Baygül, Uzunköprü Kent Konseyi Başkanı Mehmet Akbal, Çerkezköy Kent Konseyi Başkanı Funda Yıldız Serfiçe, Çorlu Kent Konseyi Başkanı İlhan Kurt, Lüleburgaz Kent Konseyi Başkanı Aysel Balkan Tan ve Silivri Kent Konseyi Başkanı Oğuz Özyaral seçildi.

Yılda iki kez yapılması mevzuat gereği olan TKKB'de sonbahar toplantısının Lüleburgaz’da yapılması ilke olarak belirlendi. Trakya sorunlarının Marmara ile de kesişmesi nedeniyle Marmara Kent Konseyleri Birliği oluşturulması, Trakya’nın çevre ve kent sorunlarının ağırlıklı olduğu ve bu nedenle her kent konseyinde çevre ve kent meclisi oluşturması, Trakya’da kent konseyi kurulmayan ilçe kalmaması gibi önerilerin dilek ve temenniler olarak söylenmesinden sonra toplantı sona erdi. EJH