Edirne'de Hıdırellez Coşkusu

Edirne'de Hıdırellez Coşkusu
Edirne Belediyesi tarafından organize edilen Kakava-Hıdırellez Şenlikleri, sabaha karşı Tunca Nehri kenarında devam etti.

Edirne Belediyesi tarafından organize edilen Kakava-Hıdırellez Şenlikleri, sabaha karşı Tunca Nehri kenarında devam etti.

Romanlar, genç kızların başı çektiği gruplar halinde dans ederek nehir kenarına geldi. Davul zurna eşliğinde dans eden Romanlara yerli ve yabancı turistler de eşlik etti. Daha sonra Romanlar kötülüklerden arınmak ve sağlıklı olmak için nehirde yüzlerini yıkayarak, bereket getirdiğine inandıkları ağaçlardan dal kopardılar.

Şenliği izlemek için gelen yerli ve yabancı turistlerde, dilek ağacına kurdele bağlayarak, dilek mumlarını nehre bıraktı. Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Çiğdem Gegeoğlu da dileğini ağaca bağladıktan sonra Tunca Nehri'ne, "barış, huzur, kardeşlik" yazan çiçeği bıraktı.

16hidirellez1

YUMURTA TOKUŞTURUP NİYET ÇEKTİLER

Edirne Belediyesinin organize ettiği Hıdırellez Şenlikleri öğlen saatlerinde Saraçlar Caddesi'nde yumurta kırımı ve niyet çekilişi ile devam etti.

Etkinlikler Edirne Belediye Bandosu’nun konseriyle başladı. Vatandaşlar bandonun çaldığı şarkılar eşliğinde göbek atarak eğlendi. Saraçlar Caddesi’nde yapılan etkinliğe Edirne Vali Vekili Beyazıt Tanç, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Belediye Başkan Yardımcıları Selçuk Çakır ve Çiğdem Gegeoğlu ile çok sayıda vatandaş katıldı.

16hidirellez2

6 Mayıs’ın Hıdırellez’in ilk günü olduğunu belirten Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, "Baharla birlikte her yer bolluk olsun, bereket olsun, huzur olsun. Baharla birlikte ülkemizin hiçbir köyüne, kentine, kasabasına şehit cenazeleri düşmesin. Bugün Hıdırellez'in ilk günü. Bizim için devlet kutsaldır. Halksız devlet olmaz. Devlet halkıyla büyük ve kutsaldır. Ama yine de devlet devlettir. Ben diyorum ki ben yumurtamı alta tutayım Sayın Valim vursun." diyerek, Vali Vekili Tanç ile yumurta tokuşturdu. Başkan Gürkan, yumurtasını altta tutarak, yumurtanın kırılmasına izin verdi.

Daha sonra protokol tek tek niyet çekti. Belediye Başkanı Gürkan'ın çektiği niyetten çıkan mani herkesi kahkahalara boğdu. Gürkan'ın manisi şu sözlerden oluştu: "Ah şu hayat şu hayat; kaynanayı kaldır at; kaynanasız gelinler; aman bacım ne rahat"

Niyet çekilişinin ardından konuşan Vali Tanç ise, "Hıdırellez baharın müjdecisidir. Ülkemizde şu günlerde huzura çok ihtiyacı var. Huzurun kısa sürede sağlanmasını diliyorum." dedi.

EdirneJetHaber Haber Merkezi

16hidirellez3