Edirne'nin Turizmini Konuştular

Edirne'nin Turizmini Konuştular
Edirne Ekonomi Zirvesi'nde Edirne'nin ekonomisi ve turizmin potansiyeli mercek altına alındı. 

Edirne Ekonomi Zirvesi'nde Edirne'nin ekonomisi ve turizmin potansiyeli mercek altına alındı.

Nef, Hürriyet Gazetesi, Edirne Belediyesi, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) işbirliğinde gerçekleştirilen Edirne Ekonomi Zirvesi, ETSO Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Hürriyet Gazetesi olarak ilk defa Ekonomi Zirvesi'nde turizm başlığı açtıklarını ifade eden Hürriyet Gazetesi Reklam Koordinatörü Gürcan Korkmaz: "Edirne’den her seferinde güzel duygularla ayrılıyorum. Edirne’ye gelmeye de devam edeceğim. Bugün burada Ekonomi Zirvesi adı altında turizm odaklı toplandık. İlk kez Ekonomi Zirvesi’ne turizmi ekledik." ifadelerine yer verdi.

Nef İcra Kurulu Başkanı Erdem Timur: "Edirne bizim için çok kıymetli. 2014 yılında Edirne’de bir çalışma yapmıştık. Sosyal bir projeydi. Edirne için bir vizyon çalışmasıydı. Bunlardan bazı illeri derinleştirecektir. İlk defa o zaman geldim Edirne’ye, ondan sonra 10 defa daha geldim. Edirne gerçekten de turizm potansiyeli olan muazzam bir kent. Bu kadar potansiyele sahip bir kent için yapılacak daha çok şey var. Herkese güzel bir toplantı diliyorum." diye konuştu.

"HEDEF 10 MİLYON TURİST" SÖYLEMİNİ YİNELEDİ 

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan: "Hürriyet Gazetesinin yaptığı 'Edirne’yi Keşfet' programının ardından turizm adına birçok geri dönüşler aldık. Neden turizm? Çünkü Edirne’nin gidişatına baktığımızda Edirne’nin tarım pastasının düştüğünü görüyoruz. Köy kent parametresinde köy nüfusunun düştüğünü görüyoruz. Tabii ki tarımı yok saymıyoruz ama turizm, organik tarımı da içinde barındıran bir alan. Bu kenti turizme doğru planlı bir şekilde emin adımlarla götürmeye çalışıyoruz. Edirne turizmde dünyanın en çok turist çeken şehirler sıralamasında 68. sırada. Edirne turizm pastasında gelecek vaat eden tek şehir. Olağanüstü tarihi mirası, kültürel yapısı, gastronomisi var. 3 milyon turist sayısını 10 yılda 10 milyona çıkartmaya çalışıyoruz. Gelecekte turizmi nasıl şekillendireceğiz, hangi yollardan gideceğiz? Bugün bunun ilk adımını atıyoruz. Aramızda çok değerli profesyoneller var. El ele verdiğimizde, bütün kurumlarla birlikte hareket ettiğimizde, kent halkını da işin içine kattığımız da Edirne 10 milyon turisti yakalayacaktır. Edirne yakın gelecekte, dünyada kendinden en çok söz ettiren şehir olacaktır. Edirne özgürlükler şehri. Edirne bir uzlaşma şehridir. Birbirine saygı duyan insanların yaşadığı kenttir." dedi.

Edirne Valisi Günay Özdemir, Edirne'nin turizm alanına büyük yatırım yapan bir il olduğunu söyledi.

Ekonomi Zirvesi'nin ilk oturumunun moderatörlüğünü yapan Hürriyet Ekonomi Müdürü Sefer Levent: "Biz Hürriyet Ailesi olarak 1 yıl önce Edirne’ye geldik. Bir yılda inanılmaz bir hareketlilik oluştu Edirne’de. Otellerin doluluk oranları arttı. Bundan çok büyük keyif aldık. Umarım turizm odaklı zirvemizin de Edirne’nin geleceğini şekillendirmek adına bir faydası olur." dedi.

"EDİRNE TURİZMDE ŞANSLI"

Fortune Türkiye Yayın Direktörü Cüneyt Toros: "Milenyum kuşağı, en yüksek nüfusa sahip. Bunlar çok lüks otellere gitmekten hoşlanmıyor. Bu kuşağın ikinci bir özelliği var; burada tarihi miras yüksük ama sadece tarih ile de etkilenmiyorlar. Farklı şeyler var. Doğayla, yeme içme turizmi ile ilgileniyorlar. Yerel lezzetleri seviyorlar. Çevreci, yeşil şehirlere gitmek istiyorlar. Ben X kuşağıyım. Ben otele gidip dinlenmek isterim. Ama bu kuşak farklı şeyler arıyor. Edirne’nin büyük şansı var. Yeme içme kültürü var, geniş bir araziye sahip." şeklinde konuştu.

Bölgenin hak ettiği gelişmeyi yaşamadığına değinen Hürriyet Ekonomi Yazarı Vahap Munyar: "Edirne'nin yatırıma çok açık bir yapısı var. Edirne'nin sanayi ile öne çıkma şansı yok. Turizmde şansı var. Edirne'nin dünyadaki listelere girmesi gösteriyor. Önemli olan küçük dokunuşlar." ifadelerine yer verdi.

DenizBank Bölge Müdürü Ahmet Çelik, bankacılık açısından Edirne'yi ve Edirne'de yapılacak yatırımları anlattı.

"EN BÜYÜK ETKEN BAŞKAN GÜRKAN"

Edirne Ekonomi Zirvesi'nin ikinci oturumun maderatörlüğünü yapan Hürriyet Seyahat Genel Yayın Yönetmeni Serhat Ocak, Edirne’ye dördüncü kez geldiğini ifade ederek: "Buraya bir kez daha koşarak geldim. Seyahat etmeyi çok seviyorum. Özelikle de Edirne’ye seyahat etmeyi. Edirne’ye gelen herkes mutlu oluyor. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan'ın varlığı da çok önemli. Edirne için bir şeyler yapıyorsak, bundaki en büyük etken Başkan Gürkan." dedi.

Hürriyet Gazetesi Kelebek Yazarı Müge Akgün, gastronomi turizminin dünyada yükselen bir trend olduğunu söyledi. Trakya'nın yemek kültüründe çok zengin olduğunu belirten Akgün: "Birçok medeniyetin izleri var. Evlerde yaşasa da bu zenginlik restoranlarda yaşamadı. Biz Edirne’de ciğer yiyelim diyenlerin sayısı çok fazla değil. Turizmin bütün ayakları bir bütün. Yemek, doğal güzellik, mimari zenginlik de birer etken. Edirne’de tarih, mimari var ama yansımalarını göremiyoruz. Edirne’de bütün ayaklar bir araya gelmeli. Otel sorunu var. İnsanları buraya çekecek otel yapısı yok. Yemek için, Selimiye için bir kere gelirsiniz. Ama mesela Kakava Şenliği bir festivale dönüştürülmeli." diye konuştu.

Jolly Tur Kültür Turları Müdürü Kerem Gökçe de turizm açısından Edirne’yi değerlendirdi. Gökçe, turizme ilgili neler yapılması ile ilgili bilgiler verdi. Edirne Jet Haber