Edirne'ye Turizm Otobüsü

Edirne'ye Turizm Otobüsü
Edirne’nin turizmine katkı sağlaması amaçlanan panoramik şehir turu otobüsünün ilk test sürüşünde şoför koltuğuna Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan oturdu.

Edirne’nin turizmine katkı sağlaması amaçlanan panoramik şehir turu otobüsünün ilk test sürüşünde şoför koltuğuna Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan oturdu.

Edirne’nin tarihi dokusuyla, kültürel kimliği ile Osmanlı’ya 92 yıl başkentlik yapmış olmasıyla, insan kalitesiyle, bulunduğu coğrafi özellikleri ile ruhu ve kimliği olan bir kent olduğunu belirten Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, "Bugün itibariyle yılda 3 milyon turist alarak; turizm kenti olması yolunda hızlı adımlarla yürüyen bir kentin en önemli eksiklerinden birisi dünyadaki bütün turistlik kentlerde olan panoramik şehir turu otobüsüne ihtiyacı vardı. Tur otobüsü Türkiye’de sadece İstanbul’da vardı. İkinci olarak Edirnemizde oldu." dedi.

panoramikotobus4

Panoramik şehir turu otobüsünün ilk test sürüşünde şoför koltuğuna oturan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, otobüsün 1 ay ücretsiz olarak deneme turları yapacağını belirtti. Gürkan, "Başlattığımız bu uygulama Türkiye’de İstanbul’dan sonra ilk uygulama olacak. Türkiye'de başka şehirlerde iki katlı otobüsler var ama onlar özel amaçlarla, kiralamalarla kullanılıyor. Burada yapacağımız Barcelona, Malta, Atina, Paris gibi dünyadaki turistik kentlerin birçoğunda olan, günlük bir bilet alarak bir gün boyunca sınırsız sayıda indi bindi yapabileceksiniz. Biletle birlikte kentin tarihi haritası da verilecek. Belki zaman içerisinde kentteki esnaflarla anlaşmalar yaparak, esnafın kendi tercihleri doğrultusunda tur otobüsünden bilet alanlara özel indirimler sağlanacak. Örneğin bilet alan kişi verdiğimiz kitapçıkta belirtilen lokantaya gittiğinde yüzde beş indirim alacak, başka mağazadan yüzde on indirim alacak gibi yan destekleyici unsurlar da zaman içerisinde olacaktır. Yine bilet alan herkese ücretsiz kulaklık veriliyor bu otobüslerde. Bu kulaklığı koltuğun önünde bulunan cihaza taktığınızda Türkçe dahil olmak üzere altı dilde, tur otobüsünün önünden geçtiği tarihi ögeleri kısaca bilgilendiren anlatımlar olacak. Bu şekilde bunu sürdüreceğiz.

En kısa sürede projemizle ilgili bütün hazırlıklar bitmiş olarak, düzenli, ücretli servislerine başlamış olacağız. Ne kadar günlük ücreti olacağına konusunda komisyonumuz üzerinde çalışıyor. Ama bir örnek vermem gerekirse Atina’da günlük tur ücreti 19 Euro, Malta’da 25 Euro, Barcelona’da 28 Euro. Edirne’de de ülke şartlarımızı düşünerek bir ücret belirlenecektir." dedi.

panoramikotobus2

ORTAK PAYDAMIZ DAİMA EDİRNE

Gürkan, Edirne için tüm kurumlarla ortak çalışmalar yürüttüklerini belirterek, "Geçtiğimiz ay Belediye Meclisi’nde aldığımız bir kararla Edirne turunu yani turizm otobüsleri için tur güzergahını belirlemiştik. Bununla ilgili Sayın Valimizin de bir çalışması var. Kendisi de bir turizm konseyi oluşturuyor. Konseyde de hep beraber çalışacağız. Edirne’de hangi kurum olursa olsun, ister atanmışlar ister seçilmişler hiç önemli değil; bir tane Edirne var. Edirne’nin bekası için Edirne’nin geleceği için daha zengin, daha mutlu bir kent olması için Edirne ortak paydası altında bir aradayız, bir arada olmaya da devam edeceğiz." dedi.

panoramikotobus3

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan son olarak şunları söyledi: "Edirne’ye gelen bütün dünya vatandaşlarına Edirne’yi daha iyi tanıtmak istiyoruz. Tanımadığınız bir şeye yabancı olursunuz, bilmezsiniz, sevmezsiniz. Biz Edirne’yi tüm insanlara daha doğru şekilde, bugünkü teknolojinin olanakları da kullanarak herkese tanıtmak istiyoruz. Sayısının ileride mutlaka artacak olan bu tur otobüslerinin Edirne’nin tanıtımına ciddi bir katkı sağlayacağına inanıyorum. Çünkü Edirne’deki tarihi doku sadece bizim değil bütün insanlığın ortak mirası. Burada bütün insanlığın hakkı, sorumluluğu var. Şu anda biz burada tarihi dokunun, kültürel mirasın Edirne halkı adına emanetçiliğini yapıyoruz. Bu emaneti koruyarak daha güzel bir şekilde gelecek kuşaklara bırakmamız gerekiyor. Çabamız budur."

EdirneJetHaber Haber Merkezi

panoramikotobus5