Ehliyet ve Kimlik Kartı Başvuruları Rekor Kırıyor

Ehliyet ve Kimlik Kartı Başvuruları Rekor Kırıyor
Ehliyet ve kimlik kartlarının birleştirildiği uygulamaya başvuruda bulunanların sayısı gün geçtikçe artıyor.

Kimlik ve ehliyet birleşimi uygulaması 21 Eylül 2020'den itibaren uygulanmaya başlamıştı. Şu ana kadar 6 milyon 275 bin kişi geçiş yaptı. Uygulama başlamasıyla beraber artık vatandaşlar ehliyet ve kimlik kartlarını ayrı ayrı taşımak zorunda kalmayacak.

Kimlik ve ehliyet birleşimi için gerekli belgeler şöyle: Yeni kimlik kartı, Eski ehliyet (varsa), Son 6 ay içinde çekilmiş 1 adet biyometrik fotoğraf, Randevu belgesi.

Kimlik ve ehliyet birleşimi işlemi için öncelikle randevu alınması gerekmektedir. Randevu, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nün internet sitesi üzerinden veya Alo 199 çağrı merkezinden alınabilir. Randevu gününde nüfus müdürlüğüne gidildiğinde, başvuru sahibinin öncelikle kimlik bilgilerinin doğrulanması gerekmektedir. Ardından, eski ehliyet (varsa) teslim alınarak yeni kimlik kartına ehliyet bilgileri yüklenir. Uygulama sonrasında bu konuya ilişki ücret tahsisi yapılmamaktadır. Sürücü belgesinin süresi dolduğu taktirde eski sistemdeki süre bitiminde karttan silinecek

Yapılan açıklamada Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünde , "Hayat Kimliğinle Kolay" uygulaması ile sürücü belgesi bilgilerini T.C. kimlik kartlarına taşıyanların sayısının 6 milyon 275 bine ulaştığın belirtildi.