'Engelsiz Yaşam Merkezi' Açılıyor

'Engelsiz Yaşam Merkezi' Açılıyor
Edirne Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan 'Engelsiz Yaşam Merkezi', 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde hizmete başlıyor.

Edirne Belediyesi yeni bir vizyon projeyi daha hayata geçiriyor. Yapımı belediye tarafından gerçekleştirilen ve Özgür Çocuklar Parkı yanında inşa edilen, 'Edirne Belediyesi Engelsiz Yaşam Merkezi', 3 Aralık Cumartesi günü hizmete başlıyor.

3 Aralık Dünya Engelliler Gününde saat 13.00’te yapılacak törenle hizmete başlayacak olan merkez, 2 kat ve terastan oluşuyor. Resim atölyesi, bilgisayar odası, spor salonu, mini toplantı salonu, dinlenme odası gibi mekanların bulunacağı merkezde, resim ve müzik öğretmenleri başta olmak üzere engellilere eğitim verecek uzmanlar görev yapacak. Merkezin bahçesinde de engellilere yönelik kapsamlı ve büyük engelsiz oyun aletlerinin yer aldığı bir alan oluşturuldu. Edirne Belediyesi Engelsiz Yaşam Merkezi'nde gelenlerin yararlanabileceği bir de revir bulunacak.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Engelsiz Yaşam Merkezi’nin, engelli bireylerin buraya geldiklerinde hoşça vakit geçirebilecekleri, öğretmen ve uzmanlar eşliğinde çeşitli aktiviteler yapabilecekleri bir yer olacağını söyledi. Merkezin engelli çocukları olan aileler için de önemli bir mekan olacağını belirten Gürkan, “Merkezimiz, engelli çocukları olan ailelerin, gün içinde çocuklarını ister birkaç saatliğine, ister tüm gün boyunca götürebileceği, birlikte aktivite yapabileceği veya ihtiyaçları halinde bir süreliğine çocuklarını bırakabilecekleri bir merkez olacak. Amacımız, çocuklarına bakmak zorunda kaldıkları için sosyal hayatta kopukluk yaşayan ailelere biraz nefes aldırmak, moral kazandırmak.” dedi.

Merkeze engel durumu gözetmeksizin tüm engelli çocuk ve gençlerin gelebileceğini kaydeden Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, belediyenin sosyal sorumluluk ve sosyal belediyecilik anlayışı kapsamında, burada düzenlenecek aktivitelere çocukları ile birlikte ailelerin de katılabileceğini, bireysel aktivitelerde ailelerin kafeterya bölümünde dinlenebileceğini belirtti. Gürkan, "Engelsiz bir kent yaratma ideali ile yaptığımız çalışmaların önemli bir halkasını tamamlıyoruz. Engelsiz Yaşam Merkezi şehrimizdeki engelli bireylerin çok önemli bir eksiğini tamamlayacak. Bu merkezde aynı zamanda engelli engelsiz gençlerimiz, çocuklarımız birlikte vakit geçirebilecek, oyun alanları ve aktivitelerden yararlanabilecekler. 'Engelsiz kent' idealimize biraz daha yaklaşmış bulunuyoruz." dedi.

Açılış adresi: Şükrüpaşa Mahallesi Şehit Polis Nefize Özsoy Caddesi (Özgür Çocuklar Parkı yanı)

EJH