Gagavuziya İle İkili İlişkiler Güçlenecek

Gagavuziya İle İkili İlişkiler Güçlenecek
Edirne Valisi Günay Özdemir, iki günlük çalışma ziyareti için Moldova Cumhuriyetine bağlı Gagavuziya Özerk Bölgesine gitti. Komrad’ta Gagavuziya Özerk Bölgesi İcra Komitesi Gagavuziya Başkanı İrina Vlah ile göreşen Özdemir,...

Edirne Valisi Günay Özdemir, iki günlük çalışma ziyareti için Moldova Cumhuriyetine bağlı Gagavuziya Özerk Bölgesine gitti. Komrad’ta Gagavuziya Özerk Bölgesi İcra Komitesi Gagavuziya Başkanı İrina Vlah ile göreşen Özdemir, ekonomik ve sosyal ilişkileri geliştirme konusunda anlaşma imzaladı.

Vali Özdemir’in ziyaretinde Edirne Sanayiciler ve İş Adamları Derneği (EDSİAD) Başkanı İsmet Açıkgöz, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Başkanı Fedai Canım ve iş adamı İlyas Saç da hazır bulundu.

Moldova Cumhuriyeti’ne bağlı Gagavuziya Özerk Bölgesinin Başkenti Komrad’ta düzenlenen Ticaret ve Yatırım Forumuna katılan ve forumun açılışında konuşan Vali Özdemir; iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin geliştirilmesinin önemine değindi. Burada Gagavuziya ile ticari, ekonomik, bilimsel, teknik, kültürel bağların genişletilmesine yönelik karşılıklı mutabakata varılıp, niyet mektubunun imzalanacağını ifade etti. Forumun ardından inşaat, sanayi, tarım, lojistik, eğitim, kültür ve sanat, turizm, spor alanlarında işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla Edirne Valisi Günay Özdemir ve Gagavuziya Özerk Bölgesi İcra Komitesi Gagavuziya Başkanı İrina Vlah arasında anlaşma imzalandı.

Gagavuziya Tomay Belediyesi’ni ziyaret eden Vali Özdemir, Belediye Başkanı Fedor Topçu ile birlikte Türklerin bölgeye yerleşiminden bu yana geçen süre içinde folklorik ve geleneksel kıyafetlerin değişiminin sergilendiği müzeyi ziyaret etti ve oradaki kıyafetler ile geleneksel eşyaları inceledi.

Kişinev Büyükelçiliği’ne de ziyarette bulunan Edirne Valisi Günay Özdemir, iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi için Kişinev Büyükelçisi Hulusi Kılıç ile bilgi alışverişinde bulundu. Edirne Jet Haber