Gürkan, 2017 Projelerini Anlattı

Gürkan, 2017 Projelerini Anlattı
Yeni yılın ilk basın toplantısını gerçekleştiren Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, 2017'de gerçekleştirmeyi hedefledikleri projeler hakkında bilgi verdi.

Yeni yılın ilk basın toplantısını gerçekleştiren Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, 2017'de gerçekleştirmeyi hedefledikleri projeler hakkında bilgi verdi.

HALKA 2016 YILININ HESABINI VERECEK

Seçim vaatlerinin içerisinde yer alan ‘Halka Hesap Verme Toplantıları’ hakkında bilgi veren Başkan Gürkan, 2016 Temmuz ayında düzenlemeyi planladıkları toplantıyı yaşanan kanlı darbe girişimi nedeniyle gerçekleştiremediklerini söyledi.

Şeffaf ve katılımcı bir yönetim anlayışını temel bir felsefe olarak benimsediklerini ifade eden Gürkan, önümüzdeki günlerde düzenleyecekleri Halka Hesap Verme Toplantısıyla 2016 yılının hesabını Edirne halkına vereceklerine değindi. Gürkan, halkın parasıyla gerçekleştirilen işlerin hesabını halka vermek gerektiğini belirtti.

ALTYAPI ÇALIŞMALARI 2017’DE BAŞLAYACAK

Edirne Belediye Meclisinin Aralık Ayı Olağan Toplantısında tarihi bir karar aldığını ifade eden Gürkan, 2017 yılı için tüm planların yapıldığını, İller Bankasında talep edilen kredinin onaylanmasının ardından altyapı çalışmaları için ihalenin gerçekleştirileceğini söyledi. Gürkan, kredinin onaylanması ve ihalenin gerçekleştirilmesinin hemen ardından ilk kazmanın da vurulacağını belirtti.

"SEÇİM KAYGISI DUYMUYORUZ, BU EDİRNE’YE BORCUMUZ"

2017 yılında özelikle karla birlikte ortaya çıkan elektrik kesintilerinden dolayı ortaya çıkan içme suyu problemini gelecek 40-50 yılın, geçmiş 30 yılın tortularını da temizleyerek çözeceklerini aktaran Gürkan, "Maalesef geçmiş 30 yılın tortularını da temizlememiz gerek, çünkü Edirne’de planlı olarak 3 kez su şebekesi çalışması yapılıyor; biri 1934’te, biri 1966’da ve bir diğeri de 1986’da. 1986’dan günümüze kadar planlı olarak gerçekleştirilen bir şebeke çalışması yok. Altyapı çalışmalarımızı 30 yıldan bu yana gelecek 40 -50 yılı da kapsayacak bir şekilde yapacağız. Bu bizim Edirne’ye borcumuz. Halkımıza hizmet etmek için geldik.  Seçim kaygısı duymadan, seçim hesaplamadan, kendi siyasi geleceğimiz için halkın mağduriyetini uzatmadan, neye mal olursa olsun bu altyapı yatırımlarına gireceğiz ve Edirne’nin bu anlamdaki sıkıntıları da sona erecek." dedi.

SOKAKLARIN CADDELERİN TEK TEK KODLARI HESAPLANDI

Edirne Belediyesi olarak çok büyük bir projeye imza atacaklarını kaydeden Gürkan, altyapı çalışmaları için hazırlanan projelerin, projelerini hazırlama süresinin bile 2 yılı bulduğunu söyledi. Edirne’deki yaklaşık 1500 cadde ve sokağın kodlarının, en ince ayrıntısına kadar hesaplandığını belirten Gürkan, "2014 yılında DSİ ile bir protokol yapmıştık. Kırklareli Kayalı Barajından 58 kilometre mesafeden binlik borularla yıllık 20 milyon 500 bin metreküp kapasitesi olan yeni bir içme suyu kaynağı getiriyorduk. Bu proje 2017 ortalarına doğru bitiyor. Yine bu projeye bağlı Kırklareli Kayalı Barajından gelecek içme suyunu arıtacak, mevcut arıtma suyu tesisimizin de dışında yeni bir arıtma tesisi yapıyor DSİ bizim adımıza. 2017 ortalarında bitecek. Tesis bitmeden önce oranın çalışma tesisatını ve prensiplerini öğrenmek ve aksaklığa mal vermek adına bu yıl itibariyle  yeterli ve gerekli teknik personel istihdamını da yaptık. Onlarda şimdiden orada görev almaya başladı." diye konuştu.

ÇALIŞMALAR KENTİN EN YÜKSEK YERİNDEN, KAYNAĞA EN YAKIN YERDEN BAŞLAYACAK

İçme Suyu Şebeke Projesini etap etap gerçekleştireceklerini ifade eden Gürkan, "İçme Suyu Şebekeleri, kaynağından başlayarak döşenmesi gereken şebekelerdir. Bu yüzden şebeke, şehrimizin en yüksek noktası olan Kıyık semtimizden başlayarak döşenecek. Barutluk, Menzilahir, Nişancıpaşa, Medresealibey, Sarıcapaşa, Talatpaşa, Abdurrahman, İstasyon Mahalleleri ilk etapta yapılacak olan yerler. Bunlar bittiğinde de şehrimizin nehirlerle ayrılan 4 mahallesi Yıldırım Beyazıt, Yıldırım Hacısarraf, Yeniimaret, Karaağaç Mahallesi’nde ayrı bir çalışma yapılacak. Bu 10 mahalle bittiğinde ikinci etapta da şehir içleriyle devam edeceğiz. Eş zamanlı olarak kanalizasyon yenilemeleri, iyileştirmeleri de gerçekleştirilecek. 30 kilometre yağmur suyu toplama kanalına 30 kilometre ilave edeceğiz. İçme suyu şebekemizin toplam uzunluğu 540 bin metre. Edirne’deki tüm şebeke yenilecek. Kanalizasyonda da 467 bin metrelik bir kanalizasyon ağımız var. Bunun sıkıntılı yerlere, problemleri yerleri de hesaplayarak gerçekleştireceğiz." şeklinde konuştu.

SU KESİNTİLERİNE DİKKAT ÇEKTİ

31 Aralık 2016 tarihinde aniden bastıran kar yağışı hakkında da bilgi veren Gürkan, "Biz gereken tedbirleri aldık, tuzlamalara başladık. Resmi kurumlara ve okullara önceden tuz dağıttık. En büyük sıkıntımız buzlanmadan sonra içme suyu oldu. Bu durum ulusal gazetelere de yansıdı. İstanbul’da çok ciddi bir elektrik krizi yaşandı. Tüm Trakya’dan İstanbul’a elektrik aktarmak için bizden habersiz elektrik kesintisi yaptılar. Bu şehir içinde çok fazla hissedilmedi ama bizim içme suyu pompalarımızın olduğu Paşaçayırı su kuyularını çok etkiledi. 13 kuyumuzun 7 tanesi bu anlık kesintilerden dolayı 31 Aralık tarihinden başlayarak yandı. Durumu TREDAŞ’a bildirdik, zararın karşılanmasını talep edeceğiz. TREDAŞ’ın hatasından kaynaklanmışsa, 7 pompanın zararını karşılamalıdır." dedi.

DOST ELLER DAYANIŞMA EVİ’NE YARDIM YAĞIYOR

Dost Eller Dayanışma Evi’nin hizmete girmesinin hemen ardından yardımların da yağdığını belirten Gürkan, Edirnelilerin gösterdiği güzel yüreklilik ve yardımseverliğin kendisini çok mutlu ettiğini söyledi. Mevcut yerin yetmediğini ve gelen eşyaların depolanması için bir yer kiralayacaklarını belirten Gürkan, "Bu durum Edirnelilerin yardımlaşma ve dayanışma duygusunun ne kadar yüksek oranda olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi." dedi.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞINDAN ONAY BEKLENİYOR

Edirne’nin gurur kaynağı olan ve UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Listesinde yer alan Kırkpınar’ın gelecek yıllara daha güzel taşınması ve yağlı güreşinde daha disiplinli bir şekilde sahiplenilmesi amacıyla Yağlı Güreş Düzenleyen Belediyeler Birliğini kurma çalışmaları hakkında da bilgi veren Gürkan, "Edirne Belediyesi, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Karesi Belediyesi ve Elmalı Belediyesi kurucu üyeleri olarak, Türkiye Yağlı Güreş Düzenleyen Belediyeler Birliğinin kurulması yönünde imzaları attık. Bu birliğin kuruluş tüzüğü, yağlı güreş düzenleyen belediyelere bir çağrı mektubu gönderdik. Şu anda İçişleri Bakanlığında incelemesi bitti. Karar çıktığında bu birliği kurmuş olacağız." dedi.

KIRKPINAR ÇAYIRINA ÇIKMAK İÇİN KRİTERLER OLMALI

07-08 Ocak 2017 tarihinde yağlı güreşlerin yılın 12 ayına yayılması, yağlı güreşlerin sadece yazın değil salonlarda da gerçekleştirilebilmesi için bir toplantı yapacaklarına dikkat çeken Gürkan, "Kırkpınar'da ilk 8 başpehlivanın güreşeceği 'Pehlivanlar şehitler için kol bağlıyor' temasıyla şehitlerimize de saygı göstermek adına bir çalıştay düzenleyeceğiz. Bu çalıştayda yağlı güreşlerin geleceğini ve salonlarda yağlı güreşi nasıl yaparız onu tartışacağız. Kırkpınar'a güreşin kendi kuralları dışında, bir takım disiplinler, kurallar getirmek istiyoruz. Kırkpınar, yağlı güreşlerin olimpiyatı ise, her pehlivan gelip burada güreşmesin. 14 boy var. Bu 14 boyda yıl içerisinde yapılan güreşleri bir kayıt, disiplin altına alarak, burada derece yapan, başarılı olan pehlivanların Kırkpınar’a katılmasını hedefliyoruz. Kırkpınar ile ilgili aldığımız bir karar var. Kırkpınar’da dereceye girmiş pehlivanlar Kırkpınar çayırına 45 yaşına kadar, dereceye girememiş pehlivanlar ise 40 yaşına kadar çıkabiliyor. Edirne’de pehlivan sayısı 50, başka yörede 70 kadar yarışıyor. Bunun benzerini başka boylar içinde almak istiyorum. Milli takıma seçilmek için kriterler varsa, Kırkpınar çayırına çıkmak için de bazı kriterler olmalıdır." dedi.

EJH