Gürkan Edirnelilerden Özür Diledi

Gürkan Edirnelilerden Özür Diledi
Edirne'de 60 yıllık vahşi depolamaya son verecek olan Edirne Katı Atık Düzenleme ve Bertaraf Tesislerinin işletme ihalesi gerçekleştirildi. Edirne Katı Atık Yönetimi Birliği (EDİKAB), 29 yıllığına işletmesini yapacak olan firmanın cirosundan yüzde 10 kâr kazanacak ve bertaraf ücreti ödemeyecek.

Edirne'de 60 yıllık vahşi depolamaya son verecek olan Edirne Katı Atık Düzenleme ve Bertaraf Tesislerinin işletme ihalesi gerçekleştirildi. Edirne Katı Atık Yönetimi Birliği (EDİKAB), 29 yıllığına işletmesini yapacak olan firmanın cirosundan yüzde 10 kâr kazanacak ve bertaraf ücreti ödemeyecek. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, hem kendi döneminde hem de başka dönemlerde vahşi depolama çöplükle ilgili yaşattıkları sorunlardan dolayı Edirne Belediyesi adına tüm Edirnelilerden özür diledi.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan'ın başkanlığını yürüttüğü, EDİKAB tarafından yapılan ve Edirne’deki en önemli soruna çözüm olacak Edirne Katı Atık Düzenleme ve Bertaraf Tesisleri, 29 yıllığına kiraya verildi. Edirne, Lalapaşa, Havsa, Süloğlu ve İl Özel İdaresinin üyesi olduğu birlik, gerçekleştirdiği ihaleyle bertaraf ücreti ödemeyecek, firmanın kazandığı cirodan ise yüzde 10 pay alacak. Edirne Belediye Meclis Salonunda konuyla ilgili basın toplantısı yapan Gürkan, tesisin bir ay içinde çalışmalara başlayacağını söyledi.

60 YILDIR SÜREN ÇÖP SORUNU

Edirne'nin yaklaşık 60 yıldır süre gelen ciddi bir çöp ve çöplük sorunu olduğunu ifade eden Gürkan: "2014 yılında yürüttüğüm seçim kampanyasında hangi mahalleye gitsem talep geliyordu 'Bu çöp ne olacak?' diye. Vatandaşın en önemli talebi olan bu çöplük sorunu bir siyasetçi ve halka hizmet etmeyi görev edinmiş birisi olarak görmezden gelmek mümkün değildi. Biz de vatandaşlarımıza dedik ki; göreve geldikten sonra  bir buçuk yıl içerisinde bu sorunun çözümünü gerçekleştireceğiz." diye konuştu.

ESKİ PROJE İPTAL EDİLDİ 

Göreve geldiklerinde daha önce hazırlanmış olan bir projenin olduğunu ve bu projenin 3 kez ihaleye çıktığın ifade eden Gürkan: "3 kez ihaleye çıkan bu projeye hiçbir firmanın teklif vermemiş olduğunu gördük. Söz konusu projeyi inceledik ve uzmanlardan da görüş alarak, daha önceki dönemde hazırlanan projeyi gündemden kaldırdık. O projenin yatırım maliyeti çok yüksekti. 25 milyon civarında bir yatırım maliyeti vardı. Hepsinden önemlisi bizim açımızdan iki şey önemliydi: Tesis kar ederse karın yüzde beşi birliğe verilecekti ve birliğe üye belediyeler 29 yıl boyunca döktüğü her bir ton çöp için 2013 rakamlarıyla 55 TL bertaraf bedelini ihaleyi alan firmaya bertaraf etme parası olarak ödeyecekti. Şimdi tabi bunun hesaplarını yaptığımızda bu projenin uygulanabilir olmadığı zaten 3 kez ihaleye çıkılıp teklif gelmemesinden de belliydi." dedi.

Uzmanların da yardımıyla yeni bir proje için hazırlıklara başladıklarını belirten Gürkan, hazırlanan projenin Çevre ve Şehircilik Bakanlığına gittiğini, bakanlığın projeyi 5 ay içinde onayladığını söyledi. Gürkan, bu aşamada bütüncül bir yaklaşım sergilediklerini ve dönemin valisi Dursun Ali Şahin ile konuşarak İl Özel İdaresini de bu birliğe kattıklarını anlattı.

Edirne Katı Atık ve Bertaraf Tesislerinde Edirne, Lalapaşa, Havsa, Süloğlu ve İl Özel İdaresine bağlı 96 köyün de çöplerinin toplanacağını anlatan Gürkan: "Bizim ardımızdan Uzunköprü'deki Orta Edirne Katı Atık Birliği ve Keşan'daki Günay Ege Katı Atık Birliği o bölgelerin köylerini üye olarak aldılar. Böylece Edirne, büyükşehirlerin dışında -büyükşehirler de köy yok artık biliyorsunuz- köyüyle, kasabasıyla, kentiyle çöp toplama ve bertaraf etme sistemini kuran ilk ve tek şehir oldu. Bu arada bir meşhur tartışmamız vardı o tarihlerde hatırlayacaksınız; 'ÇED raporu gerekli değildir'. Bazı arkadaşlar 'Biz almıştık' falan dediler. Ama biz dosyada öyle bir rapor bulamadık, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne sorduk. Onlar da öyle bir rapor vermediklerini söylediler. Biz müracaat ettik ve 15 günde ÇED Raporunu aldık." şeklinde konuştu.

Eski çöplükte özellikle bu yıl yaz ayında yangınların meydana geldiğini olduğunu belirten Gürkan: "Vatandaşların haklı olarak isyanı oldu. Çöplükte yaşanan bu durumu kendi siyasi emelleri için kullananlar oldu. Çöplükte biriken lastikleri gidip geceleri yakanlar oldu. Bunların hepsini yaşadık." ifadelerine yer verdi.

"ESKİ PROJE OLSAYDI 183 MİLYON 744 LİRA ÖDENECEKTİ"

Tesisin 1,5 ay önce işletme ihalesini yaptıklarını bu ihaleye 3 firmanın katıldığını ancak cirodan 7,1’lik teklifi az bulduklarını için ihaleyi iptal ettiklerini anlatan Gürkan: "Yeniden ihaleye çıktık. İhale 9,2 ile bir firmaya kaldı, diğer firmalar çekildi. Biz pay oranını biraz daha çıkarmalarını istedik, firma 9,5 dedi. 'Edirneliler buçuk sevmez' dedim ve firmayla cirodan yüzde 10 ile anlaştık. İhaleye girerken iki konuya çok dikkat ettik; 'Birliğin hiçbir üyesi, bertaraf ücreti ödemeyecek' ve 'Biz işletmeyi yapacak olan firmanın kârından değil, cirosundan pay alacağız' dedik. Edirne Belediyesi olarak günde 220 ton çöp topluyoruz. 2013 yılındaki proje ile devam etseydik; 2013 yılında 55 lira olan rakam bugün TEFE, TÜFE ile yaklaşık 80 lira. Dünkü ihalede aynı anlayışa sahip olsaydık, her gün döktüğümüz ton başına 80 lira ödeyecektik. Yani bugünün rakamlarıyla aylık 528 bin lira. Bir yılda 6 milyon 336 bin lira. 29 yılda 183 milyon 744 lira ödememiz gerekecekti." dedi.

ESKİ ÇÖPLÜK YEŞİL ALAN OLACAK 

Gürkan: "Edirne'nin kanayan 60 yıllık yarası belediyenin cebinden bir kuruş çıkmadan; üstüne firmanın kazanacağı her kuruşun yüzde 10'unu almak şartıyla ihalemizi bitirdik. Bu, işin parasal boyutu. İşin çevresel boyutu da var. Eski çöplüğün rehabilitasyon projesini bitirdik. Çok kısa sürede rehabilitasyonunu bitirerek orasını devasa bir yeşil alan haline getireceğiz. Yeni çöplüğümüzde ciddi bir şekilde elektrik üretimi olacak. Saatte 2,5 megavata yakın elektrik üretilecek. Devlet yenilebilir enerji olduğu için elektriği 13,3 dolardan alıyor. Orada satılan elektriğin de yüzde 10'u bizim olacak." ifadelerini kullandı.

EDİRNELİLERDEN ÖZÜR DİLEDİ

Tesisin 3 lottan oluştuğunu belirten Gürkan: "Birinci lot, 50 yıl kadar bizi idare edecek. Edirne’nin çok uzak gelecekte bile elektrik sorunu olmayacak. Hem kendi dönemimde, hem de başka dönemlerde de Edirnelilere, vahşi depolama çöplük ile ilgili yaşattığımız sorunlardan dolayı Edirne Belediyesi adına özür diliyorum. Bunun çok uzun yıllar önce çözülmesi gerekiyordu. 1 ay içinde yeni çöplüğümüz faaliyete başlayacak. Eski çöplük kapatılacak, 25 metre çapta gaz bacası konulacak ve çok güzel bir yeşil alan haline gelecek. İnanılmayacak büyükte bir yeşil alan yaratacağız." dedi. EJH