Gürkan Fırtınayı Rakamlarla Açıkladı

Gürkan Fırtınayı Rakamlarla Açıkladı
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, geçtiğimiz hafta yaşanan fırtınayı rakamlarla açıkladı.Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürü Hakan Özbir Savaşçı ile birlikte, Edirne genelinde...

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, geçtiğimiz hafta yaşanan fırtınayı rakamlarla açıkladı.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürü Hakan Özbir Savaşçı ile birlikte, Edirne genelinde fırtına zararları ve sel felaketinin ardından Sarayiçi’nin durumu hakkında bilgiler vererek, gazetecilerin sorularını yanıtladılar.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, toplantıda şunları kaydetti: "Sarayiçi'nde geçtiğimiz yıldan bu yana sularla boğuşuyoruz. Yaklaşık 4,5 aydan bu yana sular altında kalan Sarayiçi Güreş alanında 4 milyon TL hasar söz konusudur. Edirne Belediyesi olarak kendi imkânlarımızla burasını toparlıyoruz. Park ve Bahçeler Müdürlüğümüz çayırlık alanda çalışmalarını tamamlamak üzere. 20-26 Temmuz 2015 tarihlerinde yapacağımız Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ne yetiştireceğiz. Buradan da Kırkpınar'a herkesi davet etmiş olalım.

Edirne’de yaşadığımız 4 sel felaketinin ardından bir de fırtına yaşadık. Yaklaşık 15 dakika süren fırtına metrekareye 64 kg yağmur düştü. Edirne’nin yağmur ortalaması 24 kg. Rüzgarın hızı ise saatte 140 km'yi buldu zaman zaman.

Kışa girerken, biliyorsunuz bir ağaç komisyonu kurmuştuk. Belediyemiz Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nden, Orman İşleri’nden, Çevre Gönüllülerinden mühendis, uzman, ziraat mühendisinden oluşan bir ağaç komisyonu kurmuştuk. Onlarla birlikte ana halterlerdeki hangi ağaçların kesilip kesilmeyeceğinin tespit etmiştik. Komisyonumuzla birlikte ana halterlerde tehlikeli görülen ağaçların budamalarını yapmıştık. Bizi bu konuda eleştirenler olmuştu. Ancak bu fırtınada komisyonumuzla yaptığımız çalışmanın ne kadar doğru bir iş olduğunu görmüş olduk. Eğer bunu yapmasaydık, Edirne'deki tahribat, zarar çok daha fazla olabilirdi.

Fırtınanın başlaması ile beraber ben sahadaydım. Birileri, 'Fırtına sonrası polis sahadaydı, belediye neredeydi' diye yazmış. Edirne Belediyesi ekipleri fırtınanın bitmesinden 5 dakika sonra sahadaydı. Bunu yazan arkadaş görmemiş olabilir, ama bütün Edirne gördü ekiplerin sahada olduğunu.

Fırtınanın bitiminden itibaren, şehrimizde fırtınanın bıraktığı tahribatı belediye ekiplerimiz dışında temizleyen de olmadı. İş yerleri, camiler, okullar ve kamu kuruluşlarının bahçeleri olmak üzere toplamda 175 adet ağaç yıkıldı zarar gördü. Bu 175 ağaç 2 gün gibi kısa bir sürede belediye ekiplerimiz tarafından kaldırıldı. 600'e yakın ağaçta da dal kopmaları oldu.

Edirne belediyesi geçtiğimiz kış yaşadığımız 4 selde olduğu gibi neredeyse hiç sorumluluğu olmadan olduğu gibi en önde çalıştığı gibi bundan sonra da çalışmaya devam edecektir."