"Gürkan, 'Laf Cambazlığı' Yapıyor"

"Gürkan, 'Laf Cambazlığı' Yapıyor"
Saadet Partisi Edirne Mahalli İdareler Başkanı Sinan Tekin, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın Tarihi Kırkpınar Güreşleri ile ilgili açıklamalarını eleştirdi.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın Tarihi Kırkpınar Güreşleri ile ilgili açıklamalarını eleştiren Saadet Partisi Edirne Mahalli İdareler Başkanı Av. Sinan Tekin, "Yapılan cambazlıktan başka bir şey değil." dedi.

Konserler için il ve ilçelerde KDV hariç 1 milyon 39 bin TL ödendiğini söyleyen Av. Tekin, "KDV ile birlikte bu miktar 1 milyon 226 bin TL oluyor. Sayın Gürkan KDV hariç fiyat söyleyerek adeta ödenen parayı milletin gözünde küçük göstermek için laf cambazlığı yapıyor." dedi.

Tarihi Kırkpınar Güreşlerinin ardından basına açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Recep Gürkan, bu yıl pehlivanlara, hakemlere ve cazgırlara dağıtılan harcırah ve konaklamaların yaklaşık 1.5 milyon lira olduğunu, ancak ödül için dağıtılan toplam paranın 250 bin lira olduğunu söylemişti. Gürkan, 50 bin lira ödül alan başpehlivana ise bu rakamın yakışmadığını belirterek, "Neden 500 bin veremiyoruz?" demişti.

Tekin, bununla ilgili olarak da, "Kırkpınar haftası boyunca düzenlenen konserlerin sayısını yarıya düşürseniz bunlar için harcadığınız para ile başpehlivana 500 bin değil daha fazla bile verilebilir." açıklamasını yaptı.

Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerinin 'tarihi' vasfının ve kurallarının korunması gerektiğine de dikkat çeken Tekin, "Adı üstünde; bu etkinliğin 656 yıllık bir geleneği var, kuralları var. Ne pahasına olursa olsun 656 yıllık bu gelenek korunmalıdır." dedi. EJH