Gürültü Haritası Hazırlanıyor

Gürültü Haritası Hazırlanıyor
Akustik planlama yapılması, kent genelindeki çevresel gürültünün önlenmesi, sessiz ve sakin alanların korunması için stratejik gürültü haritası hazırlanacak.

Edirne Belediyesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) işbirliğinde Edirne’nin gürültü haritası hazırlanmaya başladı. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan; akustik planlamanın yapılması, kent genelindeki çevresel gürültünün önlenmesi, sessiz ve sakin alanların korunması için stratejik gürültü haritasının hazırlanacağını ifade etti.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile TÜBİTAK-MAM, "Türkiye’deki Kaynak Bazlı Gürültü Modellemesi İçin Envanter Altyapısının Oluşturması Projesi"ni başlattı. 41 ilde uygulanacak olan bu projenin içinde Edirne de yer aldı. Edirne Belediyesi bu proje kapsamında kentteki gürültü modellemesi için envanterini oluşturdu. Kentin envanter altyapısı 130 gün gibi bir sürede tamamlandı. Edirne Belediyesi ikinci aşamada ise Stratejik Gürültü Haritası programını hazırlayacak. Gürültü haritası 3 boyutlu özellikte olacak.

Söz konusu gürültü haritasının önemine değinen Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, kentte gürültüye neden olan en büyük kaynağın trafik olduğunu söyledi. Trafiğin yarattığı gürültüyü sırasıyla eğlence ve reaksiyon merkezleri ile demiryolunun takip ettiğini belirten Gürkan: "3D özelliğine sahip gürültü haritasını çok önemsiyoruz. Bu harita sayesinde kentimizdeki sorunlu bölgeler tespit edilecek, vatandaşlarımızın gürültüden dolayı yaşadıkları mağduriyet önlenecek hem de yeni yerleşim bölgelerindeki imar planlarının oluşturulmasında haritayı da dikkate alacağız. Tüm bu süreçlerin sonunda gürültü kirliliğine neden olan etkenleri, sorunlu bölgeleri tespit edeceğiz ve Edirnelilerin gürültüden dolayı mağdur olmaları için çeşitli önlemler alacağız. Örneğin trafikten kaynaklanan gürültüyü, yeni çevre yolları açarak azaltmak gibi, ya da yeni yapılacak olan konutların yanına bir sanayi tesisin açılmasına izin vermeme gibi uygulamalarımız olacak. Söz konusu haritanın tamamlanması ve eylemem planlarının hazırlanmasının ardından eski yerleşim alanlarındaki sorunlu olan bölgelerdeki gürültüyü bariyerler yaparak yada çevreyi ağaçlandırarak azalmasını hedefleyeceğiz." dedi. Edirne Jet Haber